V začetku leta 2012 je javnost izvedela, da Vogrinovi podjetji Interles in Interles-Belcont, ki se ukvarjata z montažo oken, senčil in vrat, ne plačujeta svojim upnikom. Tudi nekateri kupci, ki so vnaprej plačali izdelke podjetij, plačanega niso dobili, povrnili pa jim niso niti avansa. Ker Vogrin ob kandidaturi za poslanca ni obvestil stranke o svojih poslovnih težavah, so mu njegovi strankarski kolegi postavili rok za ureditev razmer, ker mu jih ni uspelo pravočasno razčistiti, pa se je moral marca 2012 preseliti med nepovezane poslance.

Tožilstvo ponudilo pogojno kazen

Interles je aprila lani zdrknil v stečaj, Interles-Belcont je šel po isti poti maja letos, posle pa so začeli pregledovati kriminalisti in tožilstvo. Dve obtožnici sta včeraj doživeli predobravnavni narok. Prva Vogrinu očita, da je kot direktor Interlesa s poslovno goljufijo oškodoval kamnoseštvo Žunko za približno 18.800 evrov. V drugem obtožnem predlogu pa je sporen posel izpeljalo podjetje Interles-Belcont, medtem ko v vlogi oškodovanca nastopa podjetje Dbt, pri katerem je Vogrin naročil in prejel blago v višini okoli 7500 evrov, a ga ni plačal.

Da bi razsojanje poenostavila, je predsedujoča sodnica Tanja Rot zadevi združila in v spis primaknila še tretjo zadevo, ki včeraj še ni bila razpisana. V primeru kamnoseštva je nato tožilka Katja Arnuš povedala, da bi ob priznanju krivde soglašala z izrekom največ devetmesečne pogojne zaporne kazni s petletno preizkusno dobo. Vogrinu bi še naložila, da mora v roku enega leta oškodovani firmi poplačati omenjeno premoženjsko škodo.

Sodne pošiljke ga le redko dosežejo

Vendar nekdanji poslanec, ki se pred očitki brani sam, brez zagovornika, tožilske ponudbe ni sprejel. Zatrjuje namreč, da ni zagrešil nič nezakonitega. Enako se je takoj odzval tudi na drugo obtožbo, zato tožilka sploh ni dobila priložnosti, da bi mu predstavila svojo ponudbo.

Vogrin, ki je na nedavnih lokalnih volitvah neuspešno kandidiral za župana Lenarta v Slovenskih Goricah, je sodišču včeraj razložil, da je brezposeln in da kot bivši poslanec prejema nadomestilo 1800 evrov. V zvezi s tožilskimi očitki se je skliceval na ugovor, ki ga je nekoč poslal zoper obtožnico. Sodnica mu je pojasnila, da je bil njegov ugovor zavrnjen, vendar pošte – tako kot večine sodnih pošiljk – ni dvignil, zato so sklep nabili na oglasno desko sodišča. Obdolženi se je v zvezi s tem izgovarjal, da ima težave s prejemanjem pošte, in je sodišču predlagal, naj mu jo posreduje po elektronski poti. Ob tem je vredno dodati, da sodišču včeraj na obravnavo ni uspelo povabiti tudi Veronike Vogrin, ki bi morala zastopati obdolženo podjetje Interles-Belcont.

Vogrin je v zvezi z obema očitkoma tožilstva vztrajal pri trditvi, da ni nikogar poslovno ogoljufal. »Z ničimer se nisem osebno okoristil. Da bi rešil svoje podjetje, sem najel posojilo, dal osebno poroštvo in zastavil vse svoje premoženje, tudi hišo, in sem v stečaju vse izgubil,« je dejal. Prepričan je, da je žrtev zarote, saj je stečaj predlagala davčna uprava zaradi 230.000 evrov neplačanih davščin. »Obljubili so mi podaljšanje roka poplačila, nato so si premislili,« je razložil.

Sojenje se bo začelo 13. januarja.