Napovedi za Planinsko polje slabe

Na območju Planine je bilo v sredo 30 pripadnikov Slovenske vojske in 12 gasilcev. Kot je v sporočilu za javnost zapisal predsednik Gasilske zveze Postojna Marko Simšič, so vojaki pomagali pri polnjenju in nameščanju protipoplavnih vreč.

Gladina vode na Planinskem polju je po Simšičevih besedah tekom dneva naraščala 0,5 centimetra do enega centimetra na uro, kar je nekoliko manj kot v minulih dneh. A napovedi so še vedno slabe, pravi. "Glede na vremensko napoved lahko do konca tedna pričakujemo, da se bo gladina vode še naprej zviševala," je zapisal.

Poplavljeno območje Planinskega polja, ki meri približno 1100 hektarjev, je zdaj še nekoliko večje, pojasnjuje. "Pri taki površini že en sam dodaten centimeter pomeni ogromno količino vode. Ni mogoče natančneje oceniti, koliko vode se je trenutno zbralo na Planinskem polju. Njena količina se bo še povečevala, dokler bo pritok vode višji od odtoka. Tu pa bo ostala še dolgo v pomladne mesece," pravi.

Voda v sredo že zalila nasip do zaselka Jakovica, ki je vas povezoval z Lazami

Voda je v sredo že zalila nasip do zaselka Jakovica, ki je vas povezoval z Lazami in širšim območjem. V Laze je zato še isti dan na pomoč prišlo več različnih služb, so zapisali na spletni strani Občine Logatec.

Razmere so si v sredo ogledali tudi predstavniki Uprave RS za zaščito in reševanje in Civilne zaščite ter obljubili pomoč pri zagotavljanju materiala za vzpostavitev cestne komunikacije z Jakovico. Slovenska vojska pa ni pomagala le v Planini, ampak tudi v Lazah. V sredo so že v jutranjih urah prišli na pomoč z dvema čolnoma in 34 vojaki. Pomagali so nameščati protipoplavne vreče na območju, kjer je voda grozila, da bo zalila hišo na najnižji točki ceste pod šolo.

Pripadniki Slovenske vojske bodo tudi danes pomagali polniti protipoplavne vreče, ki bodo na razpolago prebivalcem ogroženih objektov.ž

Pahor ob obisku Laz zagotovil, da ljudje ne bodo pozabljeni

Predsednik države Borut Pahor je danes dopoldne obiskal Laze. Povedal je, da so na terenu vse razpoložljive sile in pomagajo, kolikor je to zaradi razmer mogoče. "Ljudje ne bodo pozabljeni," je zagotovil.

"Seveda je razumljivo, da ljudem, ki so že od 31. januarja tako ali drugače v stiski, zmanjkuje potrpljenja, ko se počutijo za hip pozabljene," je dejal predsednik Pahor. Toda po njegovem zagotovilu ne bodo pozabljeni.

Dodal je, da bo treba preveriti, ali je mogoče z nekaterimi ravnanji tudi dolgoročno preprečiti, da se prebivalci vnovič znajdejo v takih razmerah, kot so se tokrat. "Nekateri ukrepi so potrebni, ker se narava v zadnjih desetletjih spreminja," je dejal. Napovedal je, da bo glede tega govoril z vodstvom Slovenske vojske aprila, ko mu bodo poročali o stanju pripravljenosti.

Težave tudi drugod

Zaradi obilnih padavin v zadnjih tednih pa se s težavami soočajo tudi drugod po državi.

Tako je še vedno pod drobnogledom plaz Slano blato nad Lokavcem pri Ajdovščini, ki je prejšnji teden začel ponovno drseti v dolino. Drsenje okoli 100.000 kubičnih metrov obsežne gmote zemlje in kamenja se je v zadnjih dneh sicer upočasnilo, plaz še vedno opazujejo. Po besedah poveljnika ajdovske civilne zaščite Igorja Benka naj bi si plaz v petek prišel ogledat tudi minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan.

Na dokončno sanacijo še vedno čaka tudi skalni podor nad vasjo Bezovica pri Črnem Kalu. Podor je ponovno postal aktiven v začetku leta, koprski občinski svet pa je medtem že sprostil dobrih 90.000 evrov za njegovo sanacijo.