Po opravljenem nadzoru bo znanih tudi več informacij glede ukrepanja policije v tem primeru. Po dosedanjih ugotovitvah pa je imel 57-letnik, ki je najprej ustrelil svojo 38-letno ženo, nato pa še sebe, v avtomobilu še eno pištolo in še eno avtomatsko puško.

Policisti so ugotovili, da je imel za vsa orožja dovoljenja za posest. "Iz evidenc je razvidno, da je moški posedoval dovoljenje še za več kosov orožja, kar pa trenutno kriminalisti še preverjajo. V okviru kriminalistične preiskave preverjajo tudi vse druge okoliščine, ki so v povezavi s preteklimi dogodki omenjenih oseb," so še zapisali na PU Ljubljana.

Spomnimo ...

Tragični dogodek se je zgodil v sredo okoli 13. ure, ko je 57-letnik z osebnim avtomobilom pripeljal za kombiniranim vozilom, v katerem se je pripeljala njegova soproga, s katero sta bila sicer v ločitvenem postopku. Najprej sta se sprla v prostorih vrtca, nakar sta prepir nadaljevala zunaj vrtca.

V določenem trenutku je moški stopil do svojega vozila, iz katerega je vzel potezno puško in trikrat ustrelil proti kombiju. S četrtim strelom je zadel žensko, ki je zaradi posledic ran na kraju umrla. Moški je nato sedel v svoje vozilo, se zapeljal pred vhod vrtca za dostavo in sodil še sebi, so ugotovili policisti.

Preberite še: Partnerico pred vrtcem ustrelil s puško, sebe s pištolo

Mediji so poročali, da naj bi moški že prej večkrat nadlegoval umorjeno in da je posredovala tudi policija, po nekaterih informacijah celo v noči pred tragičnim dogodkom, česar pa policija v sredo še ni želela komentirati. Zato so se v medijih tudi pojavila vprašanja o tem, ali bi proti moškemu lahko ukrepali prej, preden se je zgodila tragedija.

Nevladne organizacije ob tragediji na Rodici opozarjajo na nasilje nad ženskami

V društvih za nenasilno komunikacijo in SOS telefon po tragičnem dogodku pred vrtcem na Rodici, ko je moški ustrelil svojo soprogo nato pa še sebe, poudarjajo, da je skrajni čas, da "prevzamemo svoj del odgovornosti za nevidnost, v katero spravljamo ženske, ki doživljajo nasilje". Dogodek je bil namreč tragičen zaključek nasilnega odnosa, dodajajo.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je resnica glede tragičnega dogodka "jasna in žal izjemno preprosta: gre za nasilje nad ženskami v partnerskem odnosu, torej za nasilje zaradi spola". "Žrtve nasilja zaradi spola so ženske, zato, ker so ženske. Nasilje v partnerskem odnosu je praviloma dalj časa trajajoče, njegova končna posledica pa je lahko umor," so zapisali.

Ne gre torej za noben eksces, ampak za tragičen zaključek nasilnega odnosa, pišejo in dodajajo, da tudi nasilje nad ženskami v partnerskih odnosih ni noben eksces ali izjema. Četrtina žensk, ki živijo v Sloveniji, je namreč imela izkušnjo s fizičnim nasiljem od svojega 15. leta starosti naprej, 92 odstotkov povzročiteljev pa je bilo moških, s katerimi so te ženske živele v partnerski zvezi. Skoraj polovica žensk v Sloveniji poroča o tem, da so v zadnjih 12 mesecih doživele psihično nasilje, kot so zmerjanje, obtoževanje, ljubosumnost, vpitje, zastraševanje, opustitev pomoči, ko je imela zdravstvene težave in spravljanje v neprijeten položaj pred sodelavkami in sodelavci. Slabih 12 odstotkov žensk, ki živijo v Sloveniji, pa je poročalo o zelo težkih oblikah psihičnega nasilja, kot so zastraševanje, razkazovanje orožja, zasledovanje z avtomobilom, grožnje, da bodo partnerkam odvzeli otroke in jih poškodovali, navajajo v društvih.

Ženske najpogosteje ubijejo partnerji ali bivši partnerji

Dodajajo še izsledke tujih raziskav, ki kažejo, da ženske bistveno pogosteje ubijejo njihovi partnerji ali bivši partnerji kot kdorkoli drug. Ameriške raziskave kažejo, da umori s strani partnerja predstavljajo 40 do 50 odstotkov vseh umorov žensk v ZDA, v 70 do 80 odstotkih umorov pa je partner telesno zlorabljal svojo partnerko, preden je prišlo do umora. Približno tretjina žensk se je, preden jih je partner ubil, obrnilo po pomoč na policijo, socialne službe, sodelavke in sodelavce, družinske članice in člane.

Nasilje nad ženskami v partnerskih odnosih je dolgotrajen, dinamičen proces, ki ima tendenco naraščanja, je vedno hujše in pogostejše in se lahko konča tudi z umorom. Njegova edina cilja sta nadzor nad partnerko in zloraba moči, še dodajajo v društvih.

Kot navajajo, je torej nesprejemljivo vsakršno porazdeljevanje krivde med žrtev in povzročitelja ter prelaganje odgovornosti na žrtve. "Nesprejemljivo je normaliziranje nasilja nad ženskami ali njegovo zmanjševanje. Nesprejemljivo je, da okolica ne želi videti nasilja nad ženskami v partnerskih odnosih in da žrtve pri iskanju rešitev ostajajo same," so še zapisali.