Zadnji spopadi v nemirni Čečeniji bodo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP najverjetneje ena od tem ruskega predsednika Vladimirja Putina v današnjem letnem nagovoru narodu. Putin je izrazil prepričanje, da bodo čečenske varnostne sile sposobne obvladati »upornike«, namignil pa, da ti prejemajo pomoč iz tujine.

Mnogi so prepričani, da je napad v Čečeniji pravzaprav napad na Putina. »To je bil poizkus osramotitve Putina le nekaj ur pred njegovim vsakoletnim nagovorom parlamenta,« je prepričan Dmitrij Trenin, direktor moskovskega centra Carnegie.

Razglasili protiteroristični režim

Skrajneži so se zatekli v medijsko središče v mestu, kjer je izbruhnil požar, v katerem je umrlo devet skrajnežev. V mestu so razglasili protiteroristični režim. Še več napadalcev je zavzelo eno od šol v mestu, ki so jo kasneje »osvobodili« policisti in vojaki, poroča RIA Novosti.

Čečenski vodja Ramzan Kadirov je kasneje sporočil, da je situacija v mestu mirna, a vendar prebivalce mesta Grozni pozval k previdnosti. »Zlasti na območjih, kjer potekajo varnostne operacije, je treba upoštevati izdana navodila. Najbolje je, da prebivalci ne zapuščajo domov, če to ni nujno potrebno, prav tako pa naj se ne zadržujejo v bližini oken,« je zapisal.

Konec obdobja relativnega miru

V Groznem je oktobra umrlo pet policistov, ki so mlademu samomorilskemu napadalcu preprečili, da bi se razstreli v koncertni dvorani, kjer se je ob proslavljanju lokalnega praznika zbralo več tisoč ljudi.

Zadnja incidenta sta prekinila obdobje relativnega miru v regiji in hkrati prebudila bojazni o novem valu nasilje na Severu Kavkaza, kjer je Kremelj v zadnjih dveh desetletjih vodil dve vojni s separatisti.