Tožilstvo upokojenemu brigadirju Petru Zupanu v zgodbi nabave osemkolesnih oklepnikov očita zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, slikarju Juretu Cekuti pa napeljevanje k temu kaznivemu dejanju. Kot piše v obtožnici, je Zupan Cekuti predal dokumente v zvezi s projektom bojnih vozil.

Te dokumente naj bi Cekuta posredoval posredniku Patrie Hansu Wolfgangu Riedlu, za kar je Cekuta na svoj avstrijski bančni račun v več obrokih od Riedlovega podjetja RHG in finske Patrie prejel 460.875 evrov.

Še pred začetkom dokaznega postopka je Cekuta sklenil s svojim zagovorom. Predsednica senata Fekonja mu je prebrala nekaj elektronskih sporočil, v katerih se ga omenja, od zapisnikov raznih sestankov do domnevnega srečanja pri njemu in pogovore med predstavniki Patrie o sodelovanju z njim.

Cekuta: Zupan od mene nikdar ni prejel denarja

Na vprašanja ni odgovarjal, je pa povedal, da so mu vsa elektronska sporočila popolnoma neznana in sklepa, da gre za "taktiziranje ali celo blefiranje". Sodnico je zanimalo, kdo bi lahko blefiral, Cekuta pa je odgovoril: "Med njimi, RHG".

Sodnica ga je opomnila, da so nekatera sporočila poslana z njegovega elektronskega naslova, a Cekuta je zatrdil: "S svojega računalnika nisem nič poslal."

Cekuta je v pisnem zagovoru poudaril, da Zupan od njega nikoli ni prejel nobenega denarja, prav tako on od njega ni nikoli prejel nobenih dokumentov. Zupan je danes menil, da sam ne more biti kaznovan zaradi domnevnih kaznivih dejanj Cekute.

V nadaljevanju je predsednica senata prebrala odredbe sodišča in policijske poizvedbe. Med drugim je omenila podatke mobilnih operaterjev o klicih na telefonske številke obtoženih. Podatki kažejo, da je bil Cekuta s poslovnežem Rudolfom Lebanom, ki je sodeloval s Patrio, v stikih 64-krat. Trikrat se je slišal tudi z danes pokojnim Jožetom Zagožnom, obtoženim v prvem slovenskem procesu Patria.

Zupan se je nekajkrat sestal z obrambnim ministrom Erjavcem in brigadirjem Bavčarjem

Zupan se je nekajkrat slišal s tedanjim ministrom za obrambo Karlom Erjavcem in brigadirjem Draganom Bavčarjem, predsednikom pogajalske skupine za osemkolesnike.

Policija pri Zupanu ni odkrila nobenih nakazil, "ki bi bila operativno zanimiva", je nadaljevala sodnica. Glede Cekute pa je omenila nakazila RHG in Patrie. Omenila je tudi policijske poizvedbe o tem, kateri podatki, ki jih je Cekuta posredoval Patrii, so bili javno objavljeni. Cekuta se je namreč zagovarjal, da je Patrii poslal javno dostopne podatke.

Iz službe z odnose z javnostmi obrambnega ministrstva so sporočili, da se je nekatere dokumente javno objavilo šele proti koncu leta 2005. A Zupan je danes poudaril, da služba za odnose z javnostmi ni pristojna za take odgovore, saj lahko odgovarja le za objave ministrstva, ne pa organov v sestavi. Iz zapisnika hišne preiskave pri Cekuti sicer še izhaja, da so mu zasegli dve Zupanovi vizitki.