V Izmirju se je zbralo okrog 20.000 protestnikov, policija pa je proti njim posredovala s solzivcem in vodnimi topovi. Po svetu je zaokrožila tudi fotografija, ki jo med včerajšnjimi protesti v kraju Soma posnel fotograf tiskovne agencije Reuters. V objektiv je namreč ujel svetovalca turškega premierja Recepa Tayyipa Erdogana, Jusufa Jerkla, ki je protestnika brcal, ko je ta že ležal na tleh (turški mediji sicer pišejo, da zaenkrat še ni uradne potrditve, da je moškega res napadel predstavnik administracije turškega premierja). Protestnika je sicer skušale pridržati posebna enota turške policije, ki je že včeraj na protivladnih protestih v Ankari in Carigradu proti demonstrantom uporabila vodne topove in solzivec.

Več tisoč protestnikov je namreč že včeraj v Carigradu zaradi nesreče zahtevalo odstop vlade, nekateri pa so nosili transparente z napisi, da ni šlo za nesrečo, temveč umor. V Ankari pa je več sto protestnikov poskušalo prodreti do energetskega ministrstva. Po poročanju turških medijev naj bi protestniki metali molotovke in kamne. Tudi tu so varnostne sile ostro posredovale proti demonstrantom.

Protestna stavka v spomin žrtev premogovniške tragedije

Türk-Is, ki je največja zveza sindikatov v Turčiji, je svoje člane v sredo pozvala, naj danes začnejo protestno stavko v spomin žrtev premogovniške tragedije. Zveza, ki jo sestavlja 35 posameznih sindikatov, je katastrofo označila za najhujši umor na delovnem mestu v Turčiji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Z enodnevno stavko želijo sindikati opozoriti na slabo varnost v turških rudnikih in neuspeh pri zagotavljanju dostojnih delovnih pogojev, odkar je država premogovnik v Somi oddala v zasebne roke. V stavki sicer sodelujejo delavci iz različnih panog.

Najhujša nesreča v zadnjih dveh desetletjih

Prizorišče nesreče je danes obiskal turški predsednik Abdullah Gül, že pred tem pa je s predsednikom turškega parlamenta Cemilom Cicekom obiskal bolnišnico, kjer zdravijo poškodovane rudarje.

Nesreča v Somi velja za najhujšo rudniško nesrečo v zadnjih dveh desetletjih, v Turčiji pa so razglasili tridnevno žalovanje. Pod zemljo naj bi bilo še vedno ujetih več deset rudarjev, upanje za njihovo preživetje pa pada.