V več mestih v Srbiji v pričakovanju novega poplavnega vala pozno popoldne krepijo obrambo. Narasle vode naj bi dosegle Beograd in Obrenovac, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Srbski hidrometeorološki zavod predvideva, da današnji poplavni val ne bo višji od obrambnih nasipov. V prihodnjih dneh pa lahko v Srbiji pričakujejo še en poplavni val na Savi, ki bo odvisen od količine padavin v BiH in na Hrvaškem, ter poplavni val na Donavi. Po napovedih bodo reke v Srbiji v prihodnjih dneh močno upadle, razen Save, kjer bo gladina sicer upadla, a znatno manj kot drugod.

Termoelektrarna Nikola Tesna ni ogrožena

Po besedah namestnika vodje sektorja za izredne razmere Đorđeja Babića termoelektrarna Nikola Tesla pri Obrenovcu, kjer pri črpanju vode pomagajo tudi slovenski pripadniki civilne zaščite, za zdaj ni ogrožena, varna je tudi termoelektrarna v Kostolcu vzhodno od Beograda. Od tam sicer evakuirajo naselje zaposlenih.

V Obrenovcu, ki so ga poplave najhuje prizadele, se vode počasi umikajo, a notranje ministrstvo opozarja, da vrnitev na domove še ni mogoča. Srbski premier Aleksandar Vučić je dejal, da v Obrenovcu danes niso zabeležili novih smrtnih žrtev poplav, tako da bilanca v tem mestu ostaja pri dveh žrtvah.

Konec ni še niti blizu

Vučić je tudi opozoril, da nevarnosti še ni konec. »Konec ni še niti blizu, a danes imamo več upanja kot včeraj,« je poudaril na seji srbskega štaba za izredne razmere. Ob tem se je zahvalil vsem posameznikom in tudi državam, ki so po njegovih besedah s svojo pomočjo omogočile Srbiji, »da se je na poplave odzvala bolje in bolj organizirano kot nekatere znatno bogatejše države, ki so se soočile z manjšimi težavami«, poroča Tanjug.

Vučić je še dejal, da prebivalci prizadetih območij v Srbiji trenutno najbolj potrebujejo hrano, zdravila in oblačila.

Evakuirali že 20 tisoč ljudi

Po vsej Srbiji so doslej evakuirali že približno 20.000 ljudi, okoli 10.000 pa v Bosni in Hercegovini, od koder poročajo o umirjanju razmer. Med drugim naj bi po vsej državi znova imeli električno energijo.

V BiH je najbolj prizadet sever države - trenutno je najhuje v Bosanskem Šamcu, ki je od sobote skoraj v celoti pod vodo. Poplavni val je od tu krenil proti Bjeljini, kjer so v soboto pod pritiskom vode začeli popuščati nasipi.

Na sever BiH so trenutno osredotočene tudi reševalne akcije in dostave pomoči s helikopterji, v katerih sodelujejo helikopterji Euforja ter iz Slovenije in Hrvaške, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Pomoč je usmerjena na območje Odžaka, Orašja, Bijeljine, Bosanskega Šamca in širše območje Zenice.

Oblasti v BiH opozarjajo, da po katastrofalnih poplavah zdaj grozi nevarnost zemeljskih plazov. Marsikje, med drugim v Orašju, pa je zaradi premikanja minskih polj spričo poplav oz. plazov tudi velika nevarnost eksplozije min.

V preostalih delih BiH potekajo prizadevanja za očiščenje naplavin mulja in zemlje. Še vedno je neprevoznih veliko cest na severu države.

Največji davek plačal Doboj

Največji davek poplav je sicer zaenkrat moral plačati Doboj, kjer so do nedelje našli že 20 trupel. Drugje po državi so našteli še sedem smrtnih žrtev. V Srbiji je število obstalo pri pet, a naj bi nove podatke o smrtnih žrtvah objavili po stabilizaciji razmer.

Za žrtve poplav v Srbiji in BiH je danes molil tudi papež Frančišek, ki je množico, zbrano na nedeljski maši na Trgu svetega Petra v Vatikanu, pozval, naj moli z njim. »Žrtve te nesreče priporočam Gospodu in molim za vsem, ki preživljajo težke trenutke,« je dejal papež po poročanju tujih tiskovnih agencij.

O poplavah sicer poročajo tudi iz Hrvaške, predvsem iz vzhodnega dela države. Tako so evakuirali prebivalce z območja štirih občin v Vukovarsko-sremski županiji.

Hrvaški notranji minister Ranko Ostojić je po poročanju hrvaških medijev potrdil, da je vodna ujma prvo žrtev zahtevala tudi na Hrvaškem, in sicer naj bi v kraju Rajevo Selo na jugu Vukovarsko-sremske županije umrl nek moški. Dve osebi še iščejo, poroča Hina. Na hrvaškem zunanjem ministrstvu pa so za Hino danes potrdili, da bo po Srbiji in BiH tudi Hrvaška prosila za pomoč EU za odpravo posledic poplav.

Hvala bogu za fecebook

Slađana iz Srbskega kulturnega umetniškega društva, ki se ukvarja z ohranjanjem srbske kulture, nam je pojasnila, da ima večina njihovih članov sorodnike iz Srbije in Bosne. »Ko smo videli kaj se dogaja, smo se povezali z ambasado in Srbsko pravoslavno cerkvijo ter organizirali zbiranje razne pomoči. Osredotočeni smo predvsem na oblačila, kozmetiko, hrano in zdravila. Odprli bomo tudi račun, če bo to potrebno. Zelo veliko organizacij v Sloveniji se je prav tako kot mi odzvalo na potrebo ljudi na poplavljenih območjih. Zbrane in sortirane dobrine bodo polovično razdeljene med Srbijo in Bosno. Srbski pastoralni dom za pravoslavno cerkvijo bo vsak dan na voljo za nadaljnje zbiranje.“

»Najbolj potrebne stvari so spodnje perilo, tega zmanjkuje. Poleg tega še čistil in pripomočkov za sanacijo posledic poplav, pa tudi sveče in baterije, zdravila. Z odzivom Slovencem sem zelo zadovoljna. Hvala bogu za facebook – končno je postal koristen.“

Številne pobude

Na spletu so se pojavile številne pobude raznih društev in posameznikov, ki zbirajo osnovne potrebščine za pomoč prizadetim v poplavah.

Otvorena mreža potrebščine in hrano zbira pred Mercatorjem v Šiški v Ljubljani, društvo Parada ponosa pa na Metelkovi v Ljubljani.

Košarkarska zvezdnika Rašo Nesterović in Goran Dragić pozivata pomoči željne naj oblačila in druge predmete prinesejo na zbirno mesto v kulturno-pastoralni center ob srbski pravoslavni cerkvi v Ljubljani.

Na Gorenjskem zbirajo sredstva v Kulturnem društvu Brdo Kranj. V Celju zbirajo pred pravoslavno cerkvijo v Celju in na Obrtniški ulici v Trebnjem.

Hrano, zdravila in higienske pripomočke bodo do srede zbirali tudi prostovoljci v Mladinskem centru BIT v Črnomlju, in sicer med 9. in 17. uro.

Mlajši veterani NK Litija skupaj z MC Litija zbirajo pomoč za prizadete mesta Doboj. Občane Litije in Šmartna pri Litiji obveščajo, da lahko prinesejo v MC Litija na Ponoviški cesti v Litiji vsak dan med 14.00 in 20.00 uro.