Koper. Približno osem mesecev je trajala kriminalistična preiskava, v kateri so koprski policisti v sodelovanju s svojimi italijanskimi in hrvaškimi kolegi prišli na sled hudodelski združbi, ki se je ukvarjala z unovčevanjem ponarejenega denarja, kupčevanjem z drogami pa tudi tihotapljenjem prebežnikov čez državno mejo. V teh dneh so prijeli štirinajst osumljencev z vodjo slovenskega dela kriminalne združbe vred. Osemindvajsetletnik z območja Ilirske Bistrice oziroma Kozine je po zaslišanju pred preiskovalno sodnico koprskega sodišča končal v priporu.

Preiskavo je usmerjalo ljubljansko specializirano državno tožilstvo, sprožili pa so jo zato, ker so od lanskega julija na območju celotne koprske policijske uprave, nekaj pa tudi v drugih delih Slovenije, zaznali občuten porast ponarejenih bankovcev za 20, 50 in 100 evrov. Neznanci so sleparski denar unovčevali predvsem na bencinskih servisih, v gostinskih lokalih, trafikah in podobno, se pravi na mestih, kjer je običajno gneča, uslužbenci pa niso tako pozorni in sproti ne preverjajo pristnosti denarja s posebno napravo. Izkazalo se je tudi, da so nekateri bankovci že »zaokrožili« in so jih nato ljudje, ki niti niso vedeli, s kakšnim denarjem imajo opraviti, spravljali v nadaljnji obtok.

Neapeljski trojček

Kriminalisti so torej prišli na sled 14 nepridipravom, enemu s Hrvaške, trem Italijanom in desetim Slovencem z območja Ljubljane, Bleda, Kopra, Kozine, Divače in Ilirske Bistrice. Kriminalni šopek je neposredno povezan s petimi bankovci, ki so se znašli v obtoku. V enem primeru so jim zasegli tudi vzorec ponaredka v apoenski vrednosti 50 evrov. Izkazalo se je, da denar izvira iz južne Italije in da gre za tako imenovani neapeljski trojček, torej ponarejene bankovce v apoenski vrednosti 20, 50 in 100 evrov. Ponaredke je 28-letnik z območja Ilirske Bistrice oziroma Kozine dobavljal iz Italije in jih nato v domovini predajal odjemalcem. Po zbranih informacijah je bilo za posamezni ponaredek treba odšteti tretjino vrednosti originalnega bankovca. Denar so razpečevali predvsem na območju koprske, ljubljanske in novogoriške policijske uprave.

Med potekom policijske preiskave se je dotok novih ponaredkov na naše ozemlje ustavil in 28-letni vodja skupine se je skupaj s pajdaši intenzivneje začel ukvarjati s preprodajo droge. Vodja se je ukvarjal s prekupčevanjem z marihuano v Kopru in tudi s kokainom, ki ga je dobavljal predvsem italijanskim državljanom. Izkazalo se je tudi, da je povezan s posebej prirejenim prostorom za hidroponično gojenje marihuane, ki so ga v začetku letošnjega marca preiskovalci odkrili v vasi Podstenjšek na območju ilirskobistriške občine. V prostoru, opremljenem z napravami za primerno vzdrževanje toplote, vlage in svetlobe, so našli 59 sadik konoplje, zaradi česar so priprli 37 in 21 let stara Koprčana.

Je pa 28-letnik svoje »poslovanje« razširil tudi na tihotapljenje prebežnikov. Kot so ugotovil možje postave, je na pobudo 46-letnega Hrvata skupaj s pajdaši v bližini mejnega prehoda Jelšane s Hrvaške v našo državo pretihotapil štiri državljane Kosova.

Preverimo videz, otip in nagib

Koprski kriminalisti ob tej priložnosti ponovno opozarjajo, da je treba biti pozoren na denar in njegovo kakovost. Če posumimo, da je z njim nekaj narobe, ga je treba preveriti, če ugotovimo, da gre dejansko za ponaredek, pa moramo obvezno obvestiti policijo. Evrski bankovci so zaščiteni na več načinov. Pristnost denarja je mogoče preveriti že na pogled (vodni znak, varnostna nitka in sestavljena številka morajo biti jasno vidni tako s sprednje kot s hrbtne strani), pomembno pa je preveriti tudi otip (reliefni tisk) in nagib (na sprednji strani je videti spreminjajočo se podobo na srebrni hologramski foliji). Na hrbtni strani je zlatorumen trak (na bankovcih za 5, 10 in 20 evrov) ali številka spremenljive barve (za 50, 100, 200 in 500 evrov). mfr