Delo je 23. novembra 2009 objavilo Karbov članek Denar iz Patrie ni končal pri Janezu Janši, temveč v njegovi stranki SDS. »Navedbe iz članka sem preverjal pri Janši in njegovi stranki. Imel sem še vira iz SDS, ki sta trdila, da je imela stranka takrat več denarja kot običajno. Obiskal sem tudi vodjo preiskovalcev v zadevi Patria na Finskem Kaja Erika Björkqvista. Rekel mi je, da je denar od Patrie končal pri SDS in ne pri Janši, kot je bilo razvidno iz dokumentarne oddaje Resnica o Patrii finskega novinarja Magnusa Berglunda. Björkqvist in njegov kolega kriminalist sta me tudi opozorila, da Janša na zaslišanjih ni govoril resnice,« je sodnici Turk-Piličevi povedal Karba, dodal pa tudi, da mu Björkqvist vsega tega ni govoril uradno. Zato je te izjave po objavi članka zanikal. »Povedal mi je, da mora to storiti, ker je bila zadeva še v predkazenskem postopku,« je pričal novinar. Na vprašanje sodnice, zakaj je izjave pisal v trdilni obliki, pa je odvrnil, da so bili »s strani Björkqvista in njegovega kolega kriminalista izrečeno trdilni stavki«.

Janša: Karba je objavil čisto laž

Darijan Košir je dejal, da so članek objavili z njegovim soglasjem in da se je večina navedb skozi preiskave in sodne postopke izkazala za popolnoma točne. »Z njim Karba ni kršil nobenih novinarskih standardov, Delo za člankom še vedno absolutno stoji. Res je bil zadržek v tem, da sta se Karba in Björkqvist dogovorila, da novinar preiskovalčevih besed ne bo objavil. Vendar sem presodil, da je objava v interesu javnosti in da to odtehta,« je dejal Košir. Po objavi ga je Björkqvist poklical in povedal, da ima težave z nadrejenimi, ki nanj pritiskajo, ni pa dejal, da bi Karba zapisal kaj, česar ni rekel. »Natančno takole mi je rekel Björkqvist: 'Tisto, kar je napisano, je ena glavnih smeri naše preiskave.' Od njega nisem dobil nobenega namiga, da smo objavili kaj neresničnega,« je povedal Košir.

»Karba je objavil čisto laž, ki jo je tudi Björkqvist nato demantiral. Pri laži je Karba vztrajal in jo večkrat ponovil, s čimer je SDS povzročil veliko škodo,« je pričal Janša. Na vprašanje, kakšno škodo, je odvrnil, da je SDS največja stranka v državi, ki ima »za seboj« več kot

300.000 volilcev in je odvisna od njihovega zaupanja. Dejal je, da so imeli tudi zaradi tega leta 2011 slabši volilni rezultat od tistega iz leta 2009. Računsko sodišče nikoli ni ugotovilo nobenih nepravilnosti in tudi ko so po objavi v Delu morali opraviti še notranjo revizijo poslovanja, so bili rezultati enaki.

Po teh zaslišanjih je sodnica dokazni postopek zaključila. Matoz je sicer ugovarjal, ker ni ugodila njegovemu predlogu in zaslišala tudi Björkqvista.

Proti Delu pravnomočno izgubili

Kot je znano, je zaradi Karbovega pisanja o denarju, ki da je končal v stranki SDS, slednja tožila tudi Delo. V tem primeru je stranka zahtevala 300.000 evrov odškodnine in javno opravičilo. Prvostopenjsko sodišče ji je najprej ugodilo in ocenilo, da je Delo res protipravno poseglo v njeno čast in dobro ime. Višje sodišče je takšno sodbo razveljavilo in jo vrnilo v ponovno presojo okrožnemu sodišču. A je to tudi v drugo odločilo v prid stranke, s čimer se višje sodišče ponovno ni strinjalo – sodbo je samo spremenilo in tožbeni zahtevek v celoti zavrnilo. SDS je na vrhovno sodišče vložilo revizijo, o kateri pa še ni odločeno.