Domove je moralo zaradi poplav zapustiti več kot 120.000 ljudi, smrtnih žrtev so zaenkrat našteli pet. Vse pa kaže, da si prebivalci zveznih držav Kelentan, Terengganu in Pahang še ne morejo oddahniti. Vremenska napoved namreč ostaja neugodna.

Malezijci so besni na premiera Najiba Razaka, potem ko so v javnosti zaokrožile fotografije, ki ga prikazujejo na partiji golfa z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Dvojica naj bi se na zelenicah sproščala ravno v času uničujočih monsunskih neurij.

Najib je sicer kasneje skrajšal svoje počitnice na Havajih in je že prispel v Kelantan, da bi osebno vodil odziv na poplave. Kmalu naj bi se tudi srečal z žrtvami.

Razmere za reševanje so sicer zelo zahtevne. Marsikje namreč ni elektrike, številne ceste pa je deževje enostavno odneslo.

Reševanje izredno zahtevno

"Priznam, da je situacija za reševalce zahtevna. Trudimo se storiti vse, da bi zagotovili dobavo hrane žrtvam," je poudaril namestnik premiera Muhyiddin Yassin za časnik Star.

V reševalne napore je vključena tudi vojska.

Monsunsko deževje je na severovzhodu Malezije nekaj povsem običajnega, vendar pa so letošnja neurja še posebej huda.

Monsunska neurja so številne težave povzročila tudi drugod. Na jugu Tajske je v poplavah umrlo najmanj osem ljudi, dva pogrešajo. Poplave so tam prizadele več kot 1400 vasi, prizadeto območje pa je obiskal premier Prayuth Chan-ocha, ki je v štirih najbolj prizadetih provincah razglasil izredne razmere.

V Šri Lanki je deževje botrovalo številnim zemeljskim plazovom, v katerih je umrlo najmanj 14 ljudi. Poplave in plazovi so v državi skupno prizadeli okoli 700.000 ljudi. Kakih 80.000 se jih je zateklo v začasna zatočišča, ki jih je vzpostavila vlada, ostali so pri sorodnikih ali prijateljih.