Šokirani najditelji so nemudoma poklicali policijo, ki je sprožila kriminalistično preiskavo. Na podlagi videza trupla je bilo mogoče sklepati, da je novorojenček v vodi ležal že dalj časa, je včeraj pojasnil Miran Šadl, tiskovni predstavnik Policijske uprave Maribor.

Kje je mati odvrgla dojenčka v Dravo, je težko določiti. Najverjetneje je, da je bil odvržen v staro strugo nizvodno od jezu v Melju pri Mariboru ali pa v elektrarniški kanal južno od Zlatoličja. »Ko je pretok reke Drave večji od 500 kubičnih metrov na sekundo, so zapornice na elektrarnah po Dravi odprte. Predmet, ki ga naplavi v Markovcih, je bil lahko v takšnih okoliščinah v Dravo odvržen kjer koli, tudi v Avstriji ali na Koroškem v reko Mežo,« nam je razložil direktor Dravskih elektrarn Maribor Viljem Pozeb.

Slovenski kazenski zakonik veleva, da materi, ki ubije svojega otroka med porodom ali takoj po njem, grozi zaporna kazen do treh let. Policisti za zdaj še ne morejo govoriti o detomoru, saj morajo počakati na sodno obdukcijo, ki bo skušala razjasniti vzrok otrokove smrti, policisti pa pozivajo vse, ki imajo kakršne koli koristne podatke v zvezi z novorojenčkom, naj jih pokličejo na telefonsko številko 113. Na voljo je tudi anonimna telefonska številka 080 1200.

Pred desetletji so v Sloveniji našteli približno deset umorjenih novorojenčkov na leto, v zadnjih letih pa so detomori postali zelo redki. Od leta 2004 so policisti obravnavali pet primerov. Na območju Policijske uprave Maribor so zadnji podoben primer imeli novembra 2012, ko naj bi 37-letnica iz ormoške občine tri tedne po porodu ubila svojega novorojenčka, nato ga je zavila v vrečko in ga zakopala v gozdu za hišo. Na izginotje novorojenčka so policiste opozorili sosedje.

Vzroki za detomor so sicer predvsem duševna in socialna stiska, včasih tudi verski razlogi in različne duševne motnje ob porodu. Matere, ki se odločijo za to skrajno dejanje, svoje otroke le redko nasilno umorijo, precej pogosteje jih preprosto zavržejo.