Ljubljana. Višje delavno in socialno sodišče je že preučilo pritožbo nekdanjega veleposlanika v Madridu Petra Reberca na sodbo, s katero je bilo lani odločeno, da ga je država upravičeno vrgla iz službe. Njegove ugovore je zavrnilo, prvostopenjsko sodišče pa mora le še enkrat vzeti pod drobnogled tisti del sodbe, ki se nanaša na Reberčevo opravljanje dela v času trajanja postopka odpovedi pogodbe o zaposlitvi. A kot smo izvedeli, gre zgolj za formalnost – prvostopenjsko sodišče je namreč v sodbi potrdilo sklep delodajalca o prepovedi opravljanja dela, a svoje odločitve ni obrazložilo. Ocena sodišča torej ostaja, da je Reberc kršil zakon, njegovo ravnanje, povsem neprimerno za uslužbenca, ki naj bi predstavljal Republiko Slovenijo, pa je imelo celo znake kaznivih dejanj.

Spomnimo, da so Reberca vrgli iz službe, ker je leta 2010 delavki veleposlaništva naročil, naj spremeni datum na enem od blagajniških prejemkov, ki ga je nato podpisal in posredoval kabinetu predsednika vlade. Poleg tega se je po njegovem odhodu iz Madrida izkazalo, da na veleposlaništvu manjka za okoli 2500 evrov računalniške opreme. Približno 1500 evrov je poplačal, preostalega pa ne.

V primerjavi z Dublinom enormni stroški

In še zadnji očitek: od začetka leta 2007 do avgusta 2010 je nabavil enormno količino različnih gospodinjskih pripomočkov, orodja, goriva, knjig in podobnega. Ob njegovem odhodu so v rezidenci našteli 1800 kozarcev, 77 cedilnikov, 25 desk za rezanje, 34 lijev, 83 obračalk, 100 zajemalk in tako dalje. Njegovi gospodinjski nakupi so bili težki najmanj 21.800 evrov. Nabavil je tudi za več kot 11 tisočakov orodja, med drugim pet vrtalnih strojev, 11 sekir, 15 macol, 107 izvijačev, štiri zračne kompresorje, 25 posod za gorivo in štiri stroje za profesionalno rabo (dva stoječa vrtalna stroja, brusilnik in stoječo električno žago za les). Nakupil je tudi antene, alarmne naprave, za 4700 evrov žarnic, okoli 900 knjig ter za 40.200 evrov goriva. Ali če primerjamo s po velikosti primerljivim veleposlaništvom v Dublinu: leta 2009 je porabil petkrat več za pisarniški material, osemkrat več za časopise in knjige, devetkrat več za čistilni material ter 49-krat več za drug splošni material.

Zaradi duševnih bolečin toži državo

Na sodišču je zagotavljal, da se je pri vseh nakupih držal veljavne zakonodaje in da zunanje ministrstvo ni določilo kriterijev glede opremljenosti posamezne rezidence. Gospodinjske pripomočke je potreboval, ker je sam nameraval prirejati sprejeme (hotel ali catering sta se mu zdela predraga), pripomočke za gradnjo zato, ker je bila rezidenca v razsulu in se je sam lotil obnove. A sodišče se z njim ni strinjalo in je ocenilo, da je utemeljeno ostal brez službe. Zunanje ministrstvo od njega terja nekaj več kot 103.000 evrov odškodnine. Na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča pa še vedno obravnavajo Reberčevo tožbo proti državi, s katero zahteva 70.000 evrov odškodnine. Nadzor zunanjega ministrstva v njegovi madridski rezidenci leta 2009 naj bi mu namreč prizadejal duševne bolečine. Kot trdi, mu je ministrstvo na tak način kršilo več pravic, ki mu jih zagotavljata ustava in evropska konvencija o človekovih pravicah. Od pravice do nedotakljivosti stanovanja in osebnega dostojanstva do pravice do varnosti in zasebnosti. Zatrjuje namreč, da je trpelo njegovo dostojanstvo, počutil se je nemočnega in ponižanega.