Celje. »Bom se zagovarjala, vendar ne danes, ampak kasneje med postopkom. Zagovor sem že začela pripravljati, vendar ga še nisem dokončala,« je včeraj na sodišču povedala nekdanja glavna direktorica Vegrada Hilda Tovšak, ki jo obtožnica, povezana z gradnjo Rimskih term, bremeni poslovne goljufije in poslovne goljufije na škodo Evropske unije.

Čeprav je njen zagovornik po uradni dolžnosti odvetnik Igor Inkret znova prosil, da bi zaradi slabega zdravstvenega stanja Tovšakove in zaradi obsežnega spisa preložili začetek sojenja na konec poletja, je bila sodnica Romana Gradič nepopustljiva. Predvčerajšnjim popoldan je namreč dobila izvedeniško mnenje psihiatrične stroke, iz katerega je jasno, da je Hilda Tovšak kljub zdravstvenim težavam oziroma tabletam, ki jih mora redno jemati, sposobna sodelovati na glavnih obravnavah, vendar ji mora sodišče omogočiti več odmorov med obravnavo, da si lahko odpočije.

Na sestanku skovali načrt za goljufijo

Spomnimo, da sta bila v zadevi Rimske terme poleg Tovšakove in družbe Rimske terme obdolžena tudi Karel Bogatin in Marijan Volmajer. Oba sta krivdo priznala, prvostopenjsko sodišče pa ju je pred kratkim že obsodilo. Bogatin, ki je bil v tistem obdobju direktor gradbene operative v Vegradu in je svojemu podrejenemu sodelavcu Petru Martincu odredil, da je Rimskim termam izdal lažne začasne gradbene situacije, je bil obsojen na leto dni in štiri mesece zapora, ki ga bo odslužil z 970 urami družbeno koristnega dela. Volmajer, ki je bil odgovorni nadzornik gradnje in je lažno potrjeval, da so bila dela iz začasnih gradbenih situacij opravljena, je bil kaznovan s šestimi meseci pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta. Družba Rimske terme, ki je v stečaju, pa mora v državni proračun vrniti 3,5 milijona evrov evropskega denarja, ki so ga obdolženi pridobili na goljufiv način.

Kot je včeraj dejal tožilec Stanislav Pintar iz specializiranega državnega tožilstva, je bila Hilda Tovšak zagotovo duhovni vodja in organizator celotne zadeve. Obdolženi so se že avgusta 2008 na sestanku dogovorili, kako si bodo razdelili vloge oziroma kako bodo z goljufijo prišli do evropskega denarja. Po besedah tožilca so se že takrat dogovorili, kako bodo posle skrili, če jih bo kdo začel preiskovati. Tako naj bi Tovšakova in Bogatin leta 2009 pregovorila takratnega direktorja Rimskih term Maksa Brečka, da je na podlagi lažnih dokumentov in izjav od ministrstva za gospodarstvo pridobil 3,5 milijona evrov iz proračuna evropskih skupnosti, ki naj bi jih potrebovali za gradnjo term. Šlo je torej za to, da je ministrstvo dobilo dokumente z lažno prikazanim obsegom izvedenih del, ki jih Vegrad sploh ni opravil. Denar, ki so ga prejeli od ministrstva, so nakazali na račun Vegrada in njegovih podizvajalcev.

Denar se je prelival z računa na račun

Tovšakova je z Brečkom, ki je lani umrl, istega leta sklenila tudi pogodbi o najemu dveh posojil v skupni vrednosti nekaj čez 10.000 evrov. Vegrad tega denarja ni dal Rimskim Termam, ampak sta obe družbi izvajali vzajemna in zaporedna nakazila enakih zneskov med transakcijskimi računi. S tem je Vegrad lažno prikazoval dajanje posojil, Rimske terme pa so iste zneske takoj nakazovale nazaj na Vegradov račun in s tem ustvarile lažen videz, da so plačale opravljena dela. S podatki o nakazilih so v zahtevku za sofinanciranje dokazovali plačilo del, ki sploh niso bila opravljena. Ta dokazila so bila bistven pogoj, da so lahko sploh dobili evropski denar.

Tovšakova se bo v tem sodnem postopku morala zagovarjati tudi zato, ker naj bi po prepričanju tožilstva ogoljufala družbo Prvi faktor. Prodala naj bi ji terjatve do Rimskih term, ki sploh niso obstajale in jih s tem oškodovala za nekaj več kot 1,2 milijona evrov.

Gre za zapleteno zadevo, v katero je bilo vpletenih veliko ljudi in v kateri je Vegrad nastopal kot izvajalec in soinvestitor. Čeprav je Tovšakova na policiji in pred preiskovalnim sodnikom vse očitke zavrnila in trdila, da ni mogla vedeti, kaj vse se dogaja na številnih Vegradovih gradbiščih, so priče, ki so jih zaslišali v predkazenskem postopku, povedale drugače. Volmajer je denimo odkrito pripovedoval, kako zelo so pritiskali nanj in da mu je bilo kasneje zelo žal, da je pomagal pri goljufiji. Danes zjutraj se bo sojenje nadaljevalo z branjem listin iz spisa, desetega julija in konec avgusta pa bodo zasliševali priče. Med tistimi, ki bodo stopili na prostor za priče, bodo tudi Nina Mažgon, Nikolaj Šiško in seveda Marjana Novak, ki je bila po odstavitvi Brečka direktorica Rimskih Term in je zadevo prva razčistila in vložila zahtevo za preiskavo oziroma za vložitev kazenskih ovadb. Tožilec bo za priči zelo verjetno predlagal tudi Volmajerja in Bogatina.