Drogo so našli v prostoru med streho in notranjo oblogo volva s slovaškimi registrskimi tablicami. Avtomobil je bil registriran na bratislavsko podjetje njegove partnerice Ržišnikove, ki je na poti s Primorskega proti Ljubljani sedela na sovoznikovem sedežu. Cariniki so ob redni kontroli goriva posumili, da imata nekaj na vesti, ko so potrkali po strehi, pa so opazili, da je prostor pod streho poln.

Obtoženka trguje z zlatom

Tričlanski senat, ki mu predseduje sodnica Alja Kratovac Prokopović, je sprejel Lebrovo priznanje in ga izločil iz sojenja. V petek mu bo sodišče v posebnem naroku izreklo kazen, sojenje soobtoženi Ržišnikovi pa se bo nadaljevalo. Tožilstvo je namreč prepričano, da je Lebrova partnerica vedela za drogo in sodelovala pri tihotapljenju droge, ki naj bi jo Leber pripeljal iz Španije.

Ržišnikova je včeraj v svojem zagovoru zatrdila, da je bila v avtomobilu zgolj sopotnica in da o drogi ni vedela ničesar. Po njenih besedah jo je dan pred aretacijo prijateljica iz domačega Zagorja odpeljala v njeno stanovanje v Luciji, od koder se je naslednji dan s partnerjem odpeljala domov. Avto, ki je v lasti njenega slovaškega podjetja, v katerem je Leber zaposlen kot direktor, je vozil njen partner, saj sama zaradi poškodb glave težko upravlja avtomobil. Ržišnikova, ki je bila pred leti obsojena na pogojno kazen zaradi davčne utaje, je ob tem pojasnila, da je Leber kot direktor samo »figura« in ne dela ničesar, ona pa mu plačuje mesečno nekje od 1500 do 3000 evrov. »Ukvarjam se z uvozom zlata. Imam rudnik v Sierri Leone in kupujem zlato iz Gane,« je pojasnila obtoženka in dodala, da se ji zaradi dobrega izkupička niti ni treba ukvarjati z drogami. Delavce v Afriki plača z oljem in rižem, zato je dobiček velik, pravi.

Na vprašanje, zakaj so policisti med hišnimi preiskavami pri njiju našli kup mobilnih telefonov in SIM-kartic, je odgovorila, da Leber, ki je v še eni sodni preiskavi zaradi domnevne preprodaje mamil, pred desetimi leti pa je bil zaradi istega kaznivega dejanja že obsojen na zaporno kazen, vedno znova pozablja PIN-kode in si mora zato stalno kupovati nove SIM-kartice in telefone. Njun odnos je sicer opisala: »Sva skupaj, ampak nisva skupaj,« češ da se ne vidita zelo pogosto, ko ga želi poklicati, pa poskusi na več številk in ga na eni že dobi.

Opiranje na Zobčevo mnenje v zadevi Patria

Glede na vprašanja tožilstva je očitno, da so tožilci o krivdi Ržišnikove prepričani tudi zato, ker naj bi carinika, ko je z izvijačem potipal oblogo pod streho avtomobila, skušala od tega odvrniti, češ da je pod oblogo elektronika, ki jo lahko poškoduje. Prav tako naj bi bila obloga ob robu stropa prav na strani njenega sedeža delno poškodovana. To na fotografijah iz preiskave sicer ni vidno, vendar pa je kriminalist Jernej J. včeraj pričal, da se dobro spominja odstopanja podloge od strehe. Odvetnik Ivan Šalinovič, ki zastopa Ržišnikovo, se je ob tem razburil in nam na hodniku sodišča dejal, da bo policista morda celo kazensko ovadil.

Leber naj bi sicer že na kraju nadzora na prošnjo carinikov sam z izvijačem odvil luč na stropu avtomobila, iz luknje v podlogi pa so kasneje potegnili kar osem kilogramskih paketov belega prahu.

Šalinovič, ki je prepričan o nedolžnosti svoje stranke, je v njen pisni zagovor zapisal več domnevnih nepravilnosti v postopku. Po njegovem mnenju tožilstvo Ržišnikove med drugim sploh ne bi smelo preganjati, češ da ni dovolj konkretiziralo svojih očitkov, s čimer naj bi bila obtoženki kršena pravica do obrambe. Pri argumentaciji se je oprl na daljši odstavek iz odklonilnega mnenja ustavnega sodnika Jana Zobca v zadevi Patria, ki se je postavil v bran pravnomočno obsojenemu Janezu Janši v njegovi s preglasovanjem zavrženi ustavni pritožbi.