Preberite še: TEŠ 6: od fiktivnih poslov do gotovine

Kriminalisti so zaključili del preiskave, ki se nanaša na sume nepravilnosti pri poslovanju elektroenergetskega podjetja iz Šoštanja (neuradno gre za Teš) in podali kazenske ovadbe zoper 10 fizičnih oseb, ki jih sumijo zlorabe položaja in pravic ter ponareditve ali uničenja poslovnih listin, je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje Damjan Turk.

Gre za osem fizičnih oseb iz Slovenije, med temi so tudi štiri odgovorne osebe iz Teša, in dve fizični osebi iz tujine - eno iz Avstrije in eno iz Francije.

Preberite še: Nov okostnjak iz omare TEŠ 6

Sumijo jih nepravilnosti pri obnovi petega bloka in pri izgradnji šestega bloka - gre za dve kaznivi dejanji zlorabe položaja in pravic ter dve kaznivi dejanji ponareditve ali uničenja poslovnih listin.

Osumljeni pri obnovi petega bloka so od februarja 2006 do konca 2007 sodelovali ali pomagali pri sklenitvi pogodbe ter nazadnje sklenili pogodbo za rekonstrukcijo v višini 2,46 milijona evrov. Zlorabili so položaj ali pomagali pri zlorabi ter posel vodili tako, da so tujemu dobavitelju in z osumljenci povezani družbi iz Ljubljane z navidezno svetovalno pogodbo pridobili protipravno premoženjsko koristi v višini 365.000 evrov.

Osumljeni pri izgradnji Teša 6 so od avgusta 2006 do oktobra 2009 s sodelovanjem omogočili sklenitev številnih zavez in sodelovali pri sklenitvi pogodbe z namenom, da tujemu dobavitelju in z osumljenci povezani družbi iz Ljubljane (ista družba kot v prvem primeru) pridobijo veliko premoženjsko korist.

To so storili tako, da so zlorabili položaj in tujemu dobavitelju najprej nezakonito na podlagi javnega razpisa pridobili posel za dobavo glavne tehnološke opreme v višini 654 milijonov evrov, nato pa sklenili več zavez in pogodbo spreminjali tako, da je skupna vrednost posla narasla na 1,18 milijarde evrov.

"S takšnim neekonomsko upravičenim vodenjem posla tega naročila je tuj dobavitelj neupravičeno dobil premoženjsko koristi v višini nekaj več kot 284 milijonov evrov," je poudaril Turk.

Tuji dobavitelj - po neuradnih informacijah STA gre za Alstom - je pridobil 166 milijonov evrov premoženjske koristi zaradi izločitve montaže iz pogodbe, ki je v nekem trenutku presegla 180 milijonov evrov, zaradi sprememb eskalacijske klavzule 93 milijonov evrov, z izločitvijo plačane rezervacije pa 25 milijonov evrov.

Škodljiva je predvsem sprememba eskalacijske klavzule, katere aneks je bil podpisan 19. oktobra 2009, ravno tako na dan je bila izločena rezervacija.

Kasneje so se sicer pri eksalaciji podpisovali še dodatni aneksi, nekateri, predvsem po spremembi vodstva, tudi v korist Teša, je dejal Turk.

Kriminalisti so prepričani, da so bile pogodbe sklenjene z izrazito škodljivo posledico za naročnika, torej Teš. "Sploh v luči tega, da je drugi ponudnik v letu 2006 gradnjo objekta ponujal na ključ," je poudaril Turk.

Kriminalisti so po njegovih pojasnilih ugotovili tudi, da so osumljeni vse počeli z namenom, da je omenjena družba iz Ljubljane pridobila tri milijone evrov premoženjske koristi, in sicer z naslova navideznega opravljanja svetovanja.

Preiskava je v tem delu, ki se nanaša na omenjena štiri kazniva dejanja, zaključena, še vedno pa v tej zadevi poteka pri drugih nepravilnostih. Tako poteka še preiskava finančnih tokov v drugih smereh, zdaj so namreč pregledali te, ki so se končali pri tujem dobavitelju.

V Tešu so danes pojasnili, da so sodelovali s preiskovalnimi organi. "V našem interesu je, da se zadeve čim prej zaključijo," so poudarili. Teš bo namreč le tako oz. brez tega bremena v prihodnje normalno poslovalo, so še navedli v Šoštanju in dodali: "Informacij o vsebini ovadb in zoper katere osebe so bile vložene ovadbe, v Teš nimamo, zato jih v tem trenutku ne moremo komentirati.

Slovenski kriminalisti pri preiskavi sodelujejo z varnostnimi organi iz Avstrije, Hrvaške, Srbije, Nemčije, Švice in Francije.

Zaključeni del preiskave je potekal od leta 2010, pri preiskavi pa so sodelovali z domačimi zunanjimi institucijami ter številnimi tujimi varnostnimi in pravosodnimi organi. Celotna preiskava je bila otežena, ker se je pogodba še izvajala, gradnja je namreč potekala še letos poleti, je dejal Turk.

Kot je še dodal, je šlo za eno najobsežnejših preiskav, ki so jo vodili na območju Policijske uprave Celje. Pregledali so več kot 100 tujih in domačih transakcijskih računov, opravili več kot 20 hišnih preiskav ter pregledali več kot 1000 različnih listin, ki obsegajo več kot 30.000 strani.

Preberite še: Od nesojenega ponosa do matere vseh afer