Od petka se razmere na poplavnih območjih stabilizirajo, gladine rek pa so stabilne ali pa se znižujejo.

V BiH 23 mrtvih, v Srbiji 33

Reševalci so tako v soboto v Doboju na severu BiH našli mrtvega moškega, ki je veljal za pogrešanega, v kraju Domaljevac na severovzhodu pa so prav tako našli eno mrtvo osebo. Število mrtvih v BiH v poplavah je tako naraslo na 23. Poplave so v Srbiji zahtevale 33 življenj, na Hrvaškem pa dve.

V prizadetih krajih v BiH se nadaljuje čiščenje in sanacija, še posebej težke razmere pa ostajajo v kraju Domaljevac, kjer je živelo okoli 4000 ljudi, okoli 95 odstotkov hiš pa je še vedno poplavljenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Policija je prepovedala dostop do dveh vasi na območju Bijeljine, kjer je utonilo več sto živali in kjer njihova razpadajoča trupla predstavljajo nevarnost za zdravje ljudi.

Nevarnost okužb

Službe civilne zaščite in občinski krizni štabi v Bosanski Posavini opozarjajo na nevarnost okužb zaradi naglega porasta temperatur in navala komarjev, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

V Doboju, ki je bilo popolnoma prekrito z vodo, so deminerji doslej našli okoli sto min in drugih eksplozivnih teles, ki so jih naplavile narasle reke.

Kakih 10.000 ljudi, ki so pobegnili s svojih domov zaradi zemeljskih plazov predvsem na območju Zenice in Tuzle, se še vedno ne more vrniti na svoje domove. Tudi zaradi napovedi novih padavin v prihodnjem tednu, navaja AFP.

V Srbiji stabilne razmere

V Srbiji so razmere na vseh poplavljenih območjih stabilne, so danes sporočile oblasti. Tako se še naprej osredotočajo na čiščenje in sanacijo ter utrjevanje poškodovanih nasipov, saj so tudi za Srbijo prihodnji teden napovedane padavine, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Ponoči je slabo vreme prizadelo nekaj manjših krajev in Kragujevac, kjer je prišlo do izlitja rek, nekaj družin pa so preventivno evakuirali. Po besedah vodje oddelka za izredne razmere Predraga Marića, težave v poplavljenih vaseh v Sremu zaradi prebijanja nasipov na Hrvaškem rešujejo skupaj z Zagrebom.

Na Hrvaškem padanje vodostaja Save

Na vzhodu Hrvaške na območju Županje medtem poročajo o nadaljevanju padanja vodostaja Save in postopnem umikanju voda s poplavljenih območij.

S slovenskega ministrstva za obrambo pa so danes sporočili, da je minister za obrambo, ki opravlja tekoče posle, Roman Jakič, v ponedeljek sklical prvi sestanek delovne skupine za usklajevanje pomoči Srbiji ter Bosni in Hercegovini ob katastrofalnih poplavah.

Delovno skupino je minuli teden ustanovila vlada za usklajevanje vseh oblik pomoči, ki jo lahko nudi Slovenija, od gmotne do sistemske, kjer se lahko vključijo slovenski strokovnjaki na področju hidrologije, zdravstva, odkrivanja min, protipoplavnih dejavnosti in podobno. Poleg tega bo pristojnim v obeh državah ponudila tudi izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju zaščite in reševanja.