Prvi maj je tudi za nas še vedno simbol dela in odgovornosti države, da v novih okoliščinah doma in v svetu uveljavlja družbeno pravičnost, je ob prazniku dela poudaril predsednik Kučan v pozdravu zbranim na prvomajskem srečanju pred planinskim domom na planini Košenjak pri Dravogradu. Deset let imamo svojo državo, v katero smo Slovenci položili vsa svoja upanja za boljše življenje in s tem tudi za močno veljavo socialne pravičnosti, je dejal predsednik in dodal, da to, kar imamo zdaj, še ni izpolnjeno upanje. Več kot sto tisoč tistih, ki nimajo plačanega dela, slavi prvi maj z grenkobo. Tudi pri nas še živijo družine na robu preživetja, celo pod njim. Dobrodelne organizacije jim bodo ostale edino upanje, če upravljavci države ne bodo zmogli razumeti svoje odgovornosti. Dolžni so storiti vse, da bo vsakdo prišel do svoje življenjske priložnosti in s svojim delom sebi in svojim omogočil dostojno življenje, je poudaril predsednik Kučan. Po njegovih besedah to ni preprosto, a je mogoče. "Slovenija mora biti država vrednot, z delom in socialnim kapitalom na odličnem mestu," je opozoril slovenski predsednik.

V zvezi z včeraj podpisanim kulturnim sporazumom z Avstrijo pa je menil, da s podpisom tega sporazuma prepuščamo preteklost, ki je bila za Slovence posebej huda, zgodovinarjem in se posvečamo prihodnosti. Kot je še dejal, moramo Slovenci pokazati več samozavesti, ta pa naj se izkaže tudi v odnosih s sosedi, tudi z Avstrijo. Poudaril je, da Slovenci želimo verjeti, da bodo zvezne oblasti na Dunaju jamčile za izpolnitev obveznosti iz njihovega domačega prava, iz evropskih listin, iz mednarodnih pravnih dokumentov, posebej iz avstrijske državne pogodbe, in iz včeraj podpisanega sporazuma, ki se nanašajo na pravice slovenske manjšine; to je med včerajšnjim obiskom v Ljubljani zagotovila tudi avstrijska zunanja ministrica. Enako smo dolžni ravnati tudi mi, odgovorno do pravic nemškogovorečih državljanov Slovenije in z dobro voljo za vsestransko sodelovanje s sosednjo državo, je sklenil predsednik države.

Udeležence prvomajske slovesnosti na Debencu pri Mirni v občini Šentjernej je pozdravil predsednik DZ Borut Pahor. Po njegovih besedah 1. maj dobiva nove razsežnosti. Kot praznik socialne svobode nas opominja, kako moramo v sodobnem svetu razumeti socialni boj - ne izključno, toda vse bolj kot boj za pravico do znanja, je menil Pahor. Če bo slovenska država tudi socialna država, kot piše v ustavi, če bo ustvarjala vsaj približno enake možnosti za vse, kar je naš skupen cilj, potem bo te možnosti lahko izkoristil le tisti, ki bo imel znanje. Ravno znanje bo v prihodnosti v največji meri odločalo o socialnem položaju prihodnjih generacij. Kot je še menil, ljudje nismo enaki, vendar imamo pravico zahtevati enake možnosti. Pridnost, delovnost in znanje naj potem odločijo, koliko socialno različni si bomo, je sporočilo praznika dela, 1. maja, izpostavil predsednik DZ.