Najhuje v občini Ilirska Bistrica

Trenutno imajo največ težav v občini Ilirska Bistrica, natančneje na območju Knežaka, Koritnic in Bača. Hiše, ki so bile še včeraj na suhem, je danes zalila voda, visoka več kot 60 centimetrov vode. Reka Reka trenutno meri 6,2 metra v globino in je za 20 centimetrov nižja kot pred tremi dnevi. Nekoliko mirneje je v Loški dolini.

Zaradi izrednih razmer so štab Civilne zaščite (SZ) občine Ilirska Bistrica razdelili na dva dela. Del štaba se trenutno nahaja na območju Koritnic in Bača, kjer so razmere najhuje, drugi del pa ostaja v Ilirski Bistrici. Na območju Bača in Koritnic so ponoči padle ogromne količine dežja, voda pa preko Bača dere proti čistilni napravi in potem naprej. Cesti Knežak-Koritnice in Knežak-Bač nista prevozni. Dostop je možen preko Zagorja oz. čez grad Kalc. Objekte, ki so bili še včeraj na suhem, danes zaliva voda, visoka 60 centimetrov.

Sedaj še plaz

Reka Reka upada, saj na Ilirskobistriškem trenutno ne dežuje, je pa hiše v vasi Jasen začel ogrožati plaz. Gasilci so na terenu in ocenjujejo stanje. Razmere v Loški dolini se nekoliko umirjajo, a voda še ni pričela odtekati. Ocenjujejo, da Loško polje obliva 15 milijonov kubičnih metrov vode. Na pomoč so prišli tudi gasilci iz Hrvaške.

Stanje v Ilirski Bistrici se trenutno nekoliko umirja. Kot je za STA povedal poveljnik Civilne zaščite (SZ) Ilirska Bistrica Janko Slavec, je reka Reka pričela upadati, tako da vode na tem območju ne črpajo več. Je pa vas Jasen začel ogrožati plaz. Ogrožene so tudi stanovanjske hiše. Gasilci so že na terenu in ocenjujejo nastali položaj.

Nekateri se še vedno vozijo čez zaprta in poplavljena območja

Po besedah poveljnika CZ Ilirska Bistrica Janka Slavca reka Reka narašča in trenutno v globino meri 6,2 metra.. Zaprti sta cesti Ilirska Bistrica-Ribnica in Ilirska Bistrica-Jelšane ter lokalni cesti Knežak-Bač in Knežak-Koritnice. Kljub opozorilom in zaporam cest se nekateri še vedno vozijo čez zaprta in poplavljena območja, zato pristojni prosijo za potrpežljivost in upoštevanje zapor.

Na Ilirskobistriškem še vedno dežuje, zato gasilci polnijo vreče s peskom in jih razvažajo na domove. Voda ogroža tudi podjetje Lesonit. Na območju mesta Ilirska Bistrica se voda črpa na 10 lokacijah.

Stanje se nekoliko umirja v Loški dolini

Stanje se sicer nekoliko umirja v Loški dolini, kjer se je voda že skoraj umirila. V štirih urah sicer naraste za okoli centimeter. Še vedno je poplavljenih 32 objektov in ogroženih dodatnih 31. Na cestah Stari trg-Markovec, mejni prehod Babno Polje-Iga vas, Iga vas-Viševek, Stari trg pri Ložu-Nadlesk-Dane in Grahovo-Gornje Jezero-Pudob je prepovedan promet za tovorna vozila. Gasilci, vojaki in prostovoljci so napolnili in razdelili že 11.550 protipoplavnih vreč.

(Foto: Luka Cjuha)

Deževje se bo okrepilo

Zvečer se bo deževje okrepilo in povzročilo ponovno dviganje gladin vodotokov in ojezerjenih površin na Krasu. V četrtek se bodo vremenske razmere umirile, a le do sobote, ko se bo po napovedih meteorologov ponovno pričelo daljše obdobje deževnega vremena. Prihodnji teden bi gladina Cerkniškega jezera lahko dosegla višino iz letošnjega februarja.

Meteorolog Brane Gregorčič je v izjavi za medije pojasnil, da je vremensko dogajanje na našem območju v zadnjem tednu pod vplivom obsežnega ciklonskega območja nad zahodnim delom srednjega Sredozemlja. Na širšem območju, vse od južne Francije prek celotne Italije in Jadrana pa vse do zahodnega Balkana na južnem obrobju Alp, se občasno pojavljajo močne padavine, ki povzročajo številne nevšečnosti v omenjenih državah.

V Sloveniji je v tednu dni predvsem na Gorenjskem, Notranjskem in delu Severne Primorske padlo od 200 do 600 litrov dežja na kvadratni meter. Tam, kjer so te padavine padle v razmeroma kratkem času, so bile posledice hujše, drugje malo manjše.

Gladina Cerkniškega jezera bi lahko prihodnji teden dosegla februarsko

Hidrološke razmere se bodo na podlagi padavin, predvidenih v naslednjem tednu, slabšale zlasti na ojezerjenih površin na kraških poljih notranjskega krasa. V Loški dolini, na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju se bodo gladine voda vztrajno dvigovale tudi v prihodnjem tednu, svari Polajnar.

Po preliminarnih ocenah bi lahko gladina Cerkniškega jezera po oceni Polajnarja že v torek dosegla raven, ki jo je dosegla letošnjega februarja. Prav tako se bo zviševala gladina Planinskega polja.

Ker se kraška voda steka po porečju Ljubljanice proti Ljubljanskemu barju, bo tudi ta reka ponovno poplavila. Za zdaj meteorologi napovedujejo, da bo poplavila na običajnih mestih, pa vendar se lahko tudi poplave na Ljubljanskem barju prihodnji teden še povečajo.

Povečana verjetnost zemeljskih plazov

Zaradi večjih količin padavin v preteklih dneh in napovedanih močnejših nalivov v prihodnje Geološki zavod Slovenije opozarja na povečano verjetnost zemeljskih plazov na območju severozahodne Slovenije in v nekaterih delih južne Slovenije.

Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču.