Tihotapili heroin in kokain

Slovenci Dejan Kefert, Fredi Kukovec, Jakob Jaki Bergant, Anton Lucaj in njegov brat Simon Lucaj, ki so že skoraj dve leti v priporu, so obtoženi, da so člani mednarodne kriminalne združbe, ki je tihotapila heroin iz Turčije in kokain iz Latinske Amerike. Tožilstvo jim očita, da so vpleteni v nabavo 7,5 kilograma heroina v Turčiji in pet kilogramov kokaina v Dominikanski republiki. Kukovca, ki je bil v mladosti na Norveškem že obsojen na 15 let zapora, so že pred akcijo slovenskih kriminalistov aretirali v Avstriji, saj naj bi na avtobusu tihotapil dva kilograma heroina. Vendar je v Avstriji primer, v katerem so mu očitali »solo« tihotapstvo, padel. Zato so ga tudi izpustili in kasneje sprožili postopek z očitki tihotapljenja v združbi, vendar pa je pregon v Avstriji začasno ustavljen, ker je Kukovec – v njegovem avtomobilu so našli tudi prirejen prostor za tihotapljenje – priprt in obtožen v Sloveniji.

Pregon v Sloveniji v veliki meri temelji tudi na srbskih prisluhih, saj naj bi se peterica med seboj in s svojimi pajdaši o tihotapljenju dogovarjala le na osebnih srečanjih, predvsem na bencinskih servisih v Srbiji. Tamkajšnji policisti so nekatere javne prostore »ozvočili« in poleg srbskega osumljenca Rakonjca so se v prisluhe ujeli tudi njegovi slovenski pajdaši.

O »logičnosti« dveh srbskih odredb

Potem ko je petčlanski senat ljubljanskega okrožnega sodišča že presodil, da so dokazi v spisu zakoniti, se je na glavni obravnavi izkazalo, da nekateri srbski dokumenti še niso prevedeni. Odvetniki so pogrešali prevod dveh odredb srbskega preiskovalnega sodnika za prisluškovanje, včeraj pa so zagovorniki peterice, predvsem Martina Žaucer Hrovatin, Janez Koščak in Gorazd Fišer ponovno protestirali, da je srbska odredba nezakonita in pomanjkljiva.

V prvi odredbi naj bi bil pomanjkljivo opisan del, ki je policistom omogočal, da Rakonjcu tajno sledijo in prisluškujejo tudi z namestitvijo mikrofonov v javnih prostorih, kjer se zadržuje. Ker je preiskovalni sodnik v naslednji odredbi, v kateri je dovolil nadaljevanje prisluškovanja, natančneje opisal, v katerih javnih prostorih konkretno (katerih gostilnah, bencinskih servisih, avtobusnih postajah,...) mu lahko prisluškujejo, ter podal omejitev, da lahko tam prisluškujejo le Rakonjcu in osebam, ki govorijo z njim, obramba trdi, da vsebinsko nikakor ne gre za logično nadaljevanje prve odredbe, saj je bila prva odredba pomanjkljiva in zato nezakonita.

Tožilstvo se s tem ne strinja: »Logično je, da je (srbsko, op. p.) sodišče podaljšalo odredbo. Logično je, da je obtožnica (v Sloveniji, op. p.) pravnomočna. Logično je, da je vrhovno sodišče potrdilo pripor obtožencev. Ne razumem pa, zakaj obramba vedno, tudi v drugih procesih, govori, da policija in tožilstvo počneta kazniva dejanja s tem, ko iščeta storilce kaznivih dejanj,« je na očitke obrambe o nelogičnosti v Srbiji odgovoril tožilec Jože Levašič. Po njegovem mnenju je srbsko sodišče kasneje omejilo kraje prisluškovanja le zato, ker se je šele tedaj izkazalo, kje vse se Rakonjac srečuje s pajdaši. Prej pa to ni bilo mogoče.

Poleg nastopov obrambe in tožilstva so na včerajšnjem naroku zaslišali Kukovčevo zunajzakonsko partnerico, Beograjčanko Katarino M., ki preostalih obtožencev ni prepoznala, potrdila pa je številna Kukovčeva potovanja, tudi v Turčijo. Po njenih besedah se je zanimal za legalen izvoz cigaret iz Turčije na afriško celino in je v obeh državah raziskoval ponudbo in tržišče. Vendar na koncu iz posla ni bilo nič.