Slovenski del združbe naj bi pri kupčevanju z drogo sodeloval s številnimi, organom pregona znanimi pajdaši iz Srbije, pa tudi neznanimi »kolegi« z Nizozemske, iz Turčije in Dominikanske republike. V srbskem delu naj bi glavno vlogo igral Vinko Rakonjac – na Nizozemskem naj bi pridobival kupce heroina, nato pa dajal navodila Slovencem, v stiku naj bi bil z vodjo Kefertom, kako organizirati prevoze v Amsterdam.

Slovenci naj bi bili tako jeseni 2011 vpleteni v dogovor o nakupu devetih kilogramov kokaina v Turčiji. Kupljenega je bilo nato »le« sedem kilogramov in pol. Pošiljka je pripotovala v Slovenijo, proti Nizozemski pa je droga potovala v treh manjših pošiljkah. Anton Lucaj naj bi prepeljal najmanj dva kilograma, Kukovec pa najprej tri kilograme in pol, potem pa še dobra dva. Tožilstvo trdi, da je Kukovec prvo pošiljko uspešno prepeljal na cilj v avtomobilu s posebej prirejenim prostorom, pri drugi pa se mu je zalomilo. Takrat se je na sever odpravil z avtobusom, a so avstrijski policisti med kontrolo potnikov odkrili njegovo skrivnostno pošiljko. Mimogrede, Kukovec je bil že večkrat kaznovan, med drugim je bil zaradi droge na Norveškem obsojen na 15 let zapora.

Kokain v obešalnikih

Slovenski del združbe naj bi bil po navedbah iz obtožnice vpleten tudi v poskus nabave petih kilogramov kokaina v Dominikanski republiki, namenjenega našemu, srbskemu, španskemu in nizozemskemu trgu. Potem pa so v začetku leta 2012 na letališču v Dominikanski republiki tik pred odhodom v Evropo aretirali srbskega kurirja Nebojšo Bojovića. Med njegovo prtljago so našli štiri obešalnike, v njih pa skritega 2,5 kilograma kokaina. Del kokaina bi moral v obešalnikih pretihotapiti tudi Bergant, ki je v Dominikansko republiko pripotoval kot turist in je imel povratni let v Evropo rezerviran z istega letališča. A je zaman čakal na dobavitelja droge, ker se je ta zaradi Bojovićeve aretacije prestrašil in je posel padel v vodo, piše v obtožbi.

Vpleteni so se o poslih pogovarjali zgolj na osebnih srečanjih, med drugim v enem od prostorov v Srbiji, ki pa jih je policija na njihovo nesrečo »ozvočila«. Tako so jih na primer posneli, ko so govorili o slabi kakovosti heroina, ki so ga dobavili na Nizozemsko. Simon Lucaj je menda, da bi povečal količino droge, heroinu dodal škodljive primesi, zato so kupce pestile zdravstvene težave.

V prisluhe se je med drugim »ujel« tudi Bergant, ko je po telefonu sporočil, »sem bil v nedeljo zmenjen, pa ga ni bilo...«. Svojih besed na sodišču ni hotel komentirati. Včeraj je vztrajal pri izjavi, ki jo je dal že pred preiskovalnim sodnikom, češ da ni imel nobenega namena prevažati drogo, saj ve, kakšne so zagrožene kazni za takšno ravnanje. V Dominikansko republiko je šel kot turist, tam je bil šest dni in ni hodil ven iz »resorta«. Preostali obtoženci se za zdaj niso zagovarjali, so pa namignili, da bodo to storili v poznejši fazi dokaznega postopka.

Izpodbijali v Srbiji pridobljene dokaze

Vsi so sicer že več kot leto in sedem mesecev v priporu. Maja lani je sodišče organiziralo predobravnavni narok, na katerem so krivdo zanikali, njihovi zagovorniki pa so predlagali tudi izločitev kupa dokazov iz sodnega spisa, češ da so bili pridobljeni nezakonito. Naši kriminalisti so namreč med preiskavo tesno sodelovali s tujimi kolegi in dokazi, do katerih so prišli na podlagi izmenjave podatkov s srbskimi policisti, so postali jedro spora. Oktobra lani je bilo odločeno, da bodo iz Srbije pridobili dokumentacijo, na podlagi katere bo sodišče ocenilo, ali so bili dokazi v tej državi pridobljeni zakonito. Zdaj so dokazi tukaj, sodišče je ugotovilo, da z njimi in posledično z našimi ni nič narobe, in glavna obravnava se je včeraj lahko začela. A tudi tokrat so imeli zagovorniki precej pripomb: med drugim zato, ker je tožilstvo medtem obtožnico nekoliko spremenilo (prej jo je zastopala Dragica Kotnik, zdaj jo Jože Levašič) in ker je kup dokumentacije v spisu še vedno v srbskem jeziku oziroma v cirilici. Sodni senat, ki mu predseduje Srečko Škerbec, se bo o teh pomislekih izjasnil do konca glavne obravnave.