Enako je že razsodil aprila, ko je prvič prejel prošnjo pravnomočno obsojenega Kanglerja. Njegov sklep je mesec kasneje razveljavilo višje sodišče, ker tožilstvo obrambi ni vročilo svojega mnenja, okrajno sodišče pa zatem ni opravilo zadostne in ustrezno poglobljene presoje vseh pomembnih okoliščin.

Zdaj se je Polegek odločil, da bo odločitev sprejel na posebnem naroku. Prvič ga je razpisal za 30. junij. Vendar je odpadel zaradi opravičila obsojenca. Podoben manever je bil predviden tudi za včerajšnjo ponovitev, saj Kanglerja znova ni bilo, njegov odvetnik Marko Bošnjak pa je sodniku v petek poslal opravičilo z utemeljitvijo, da Kangler ni sposoben za sodelovanje pri procesnih dejanjih na sodišču in da čaka na pregled pri psihiatru.

Opravičila ni upošteval

Sodnik opravičila tokrat ni upošteval. »Enako opravičilo je na sodišče prispelo že za narok 30. junija,« je dejal. Tedaj je pričakoval, da se bo obsojenec nemudoma odpravil na zdravniški pregled, računal je tudi na to, da bo obramba podkrepila opravičilo z zdravniško dokumentacijo. A ga ni.

Razprava o razlogih, ki naj bi utemeljevali upravičenost prošnje za alternativno prestajanje kazni, je potekala za zaprtimi vrati, saj se je govorilo tudi o nekaterih občutljivih podrobnostih iz Kanglerjevega osebnega in družinskega življenja. Svojo odločitev je Polegek zatem razglasil javno. V vsem, kar mu je navajal Bošnjak, sodnik ni odkril tehtne okoliščine, ki bi dopuščala spremembo mnenja. To je, da obsojenec ni primeren za služenje kazni z deli v splošno korist pa tudi ne za hišni zapor ali vikend zapor. Za slednjo opcijo bo lahko Kangler prosil direktorja zapora, ko bo že začel prestajati kazen.

»Storjeno kaznivo dejanje ima škodljiv vpliv na družbeni razvoj,« je dejal Polegek. Po njegovih besedah Kangler ni zlorabil svoje županske funkcije zaradi slabega gmotnega položaja, »temveč iz sekundarnih osebnih vzgibov«. Kanglerjevo dejanje je bilo premišljeno, zanj pa se ni nikoli pokesal ali pokazal, da je spoznal nezakonitost svojega ravnanja.

Specifična slovenska kultura

»To sicer ni njegova dolžnost, bi pa to vplivalo na presojo sodišča,« je dejal Polegek in izpostavil, da Kangler politične funkcije ni opustil prostovoljno, temveč ga je v to prisilila šele pravnomočna sodba. »Pri nas pač vlada specifična politična kultura, ko se prvostopenjska sodba pojmuje kot nekakšno vmesno mnenje brez posebne teže,« je komentiral to slovensko »folkloro«.

Ne glede na to, da se Kangler zdaj ukvarja s kmetovanjem, po prepričanju Polegeka še vedno obstaja »nevarnost«, da bi se vrnil v politično življenje. Poleg tega zoper njega teče še deset postopkov, od katerih sta dva že dočakala vložitev obtožnega predloga.

Višji tožilec Boris Marčič je bil z odločitvijo sodnika zadovoljen, saj je povzel vse razloge, ki jih je navedel v mnenju tožilstva. Zagovornik Bošnjak pa ni skoparil s kritikami na račun sodnika. »Nadaljuje se nezakonito delovanje sodišča, ki mojemu klientu ni omogočilo navzočnosti na naroku,« je dejal in se skliceval na ustrezno izpolnjen obrazec, s katerim so sodišče prosili za prestavitev. Bošnjak se bo znova pritožil na višje sodišče, od katerega pričakuje, da ne bo zgolj ugodilo pritožbi, temveč bo kar samo sprejelo odločitev in z njo ugodilo Kanglerju.

Bivšega župana je Polegek obsodil maja lani, ker je leta 2010 nezakonito posredoval pri dodelitvi tezenskega najemniškega službenega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita. Sodba je po odločitvi višjega sodišča doživela pravnomočnost februarja letos. Kangler je zatem okrajno sodišče prosil za alternativno prestajanje kazni, vendar sodnika Polegeka ni prepričal. Kangler je zatem dobil poziv, da se mora 28. aprila zglasiti v zaporu in začeti prestajati kazen. Vendar je smel ostati na prostosti, ker je okrožno sodišče ugodilo njegovi prošnji in mu je odložilo služenje kazni, dokler se ne razčisti, ali mu zdravstveno stanje dopušča odhod v zapor.