Na predobravnavnem naroku 15. maja se je upokojeni brigadir Peter Zupan izrekel za nedolžnega. Soobtoženi slikar Jure Cekuta na sodišče ni prišel, saj da krivde po obtožbi ne priznava. Obramba pa je predlagala izločitev pretežnega dela dokazov.

Kot je tedaj pojasnil odvetnik Pajk, je 90 odstotkov dokazov pridobljenih na Finskem oziroma v Avstriji. Njihova zakonodaja pa se v pretežni meri razlikuje od slovenske, predvsem glede izdajanja odredb za hišne preiskave in same izvedbe teh preiskav. Njihova zakonodaja naj bi namreč dopuščala nekatere kršitve človekovih pravic. Zato se ti dokazi po oceni obrambe ne morejo samodejno uporabiti na slovenskem sodišču.

Vendar pa je sodišče predlog za izločitev dokazov zavrnilo, sklep pa so po besedah Pajka prejeli danes. Zoper sklep je možna pritožba, o kateri bo odločalo višje sodišče, vendar pa ga bo odvetnik pred tem še v celoti preučil. Predlogi za izločitev dokazov so bili po njegovi oceni sicer dovolj utemeljeni že v prvotnem predlogu.

Je pa Cekuta za STA že napovedal, da bo njegov zagovornik zoper sklep vložil ugovor. Ob tem pa je poudaril, da kot samostojni umetnik "v tej zgodbi ni vezan na politiko ali kakršno koli institucijo, ki bi bila kompetentna odločati in na tej osnovi sprejeti podkupnino".

Cekuta in Zupan sta obtožena prodajanja podatkov, ki jih je bila Patria pripravljena plačati, pri tem pa naj bi pridobila med 400.000 in 500.000 evrov protipravne premoženjske koristi, ocenjuje tožilstvo. Za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja, česar je obtožen Zupan, oziroma napeljevanja k temu dejanju, kar tožilstvo očita Cekuti, jima grozi do osem let zapora, je pojasnil Ferlinc.

Tudi v prvem sojenju v zadevi Patria, v katerem so bili nedavno na prvi stopnji spoznani za krive predsednik SDS Janez Janša, lastnik Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič, se je sodišče odločilo upoštevati dokaze iz tujine.