Predsednik SDS Janez Janša zaradi izjav, objavljenih v razvpitem dokumentarnem filmu finske nacionalne televizije YLE Resnica o Patrii, ne bo dobil nobene odškodnine. Tako je odločilo ljubljansko višje sodišče, ki je zavrnilo Janševo odškodninsko tožbo, naslovljeno na avtorja oddaje, finskega novinarja Magnusa Berglunda, televizijo YLE in nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Bojana Potočnika.

Brez znakov kaznivega dejanja

Spomnimo, da je dokumentarni film, ki si ga je javnost lahko ogledala leta 2008, Janezu Janši močno dvignil pritisk, saj je po objavi tožilstvu predlagal kazenski pregon avtorja Magnusa Berglunda in tistih, ki so v njem nastopali z izjavami o spornem nakupu finskih osemkolesnikov – nekdanjega direktorja protikorupcijske komisije Draga Kosa, direktorja Sistemske tehnike Milana Švajgerja in nekdanjega šefa policije Bojana Potočnika.

Berglund naj bi imel na vesti kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, ker je Janšo predstavil kot ključno osebo v korupcijski aferi, ki je izbruhnila v povezavi z nakupom Patriinih vozil, kar naj bi novinar storil brez predložitve dokazov in ob kršenju temeljnih načel novinarske skrbnosti. Razžalitev oziroma žaljivo obdolžitev je predsednik SDS očital tudi Berglundovim slovenskim sogovornikom, a se tožilstvo s pregonom ni strinjalo, je pa sredi leta 2009 zahtevalo uvedbo sodne preiskave zoper finskega novinarja. Po opravljeni preiskavi je od pregona odstopilo tudi v tem delu, ker v Berglundovem ravnanju ni našlo znakov kaznivega dejanja.

Mnenja so subjektivna

Proti vsem omenjenim razen Dragu Kosu je Janša vložil tudi odškodninsko tožbo, od finskega novinarja in televizijske hiše je denimo terjal kar poldrugi milijon evrov odškodnine in umik izjav iz oddaje. Na prvem sojenju je sodišče presodilo v korist prvaka SDS, saj naj bi mu finska televizija in novinar plačala 15.000 evrov, Potočnik pa 6500 evrov odškodnine, medtem ko je bila tožba proti Švajgerju zavrnjena. A je razen glede slednjega višje sodišče vse skupaj razveljavilo. Na novem sojenju je nato sledil popoln preobrat, saj je sodišče Janševo tožbo v celoti zavrnilo, temu pa so zdaj pritrdili tudi višji sodniki, s čimer je odločitev postala pravnomočna.

Kot je v odzivu na sodbo povedal odvetnik dr. Rok Čeferin, pooblaščenec Bojana Potočnika, je odločitev skladna s prakso ustavnega sodišča in evropskega sodišča za človekove pravice, po kateri mora biti v svobodni družbi vsakomur dovoljeno, da javno izrazi svoje mnenje, ob čemer mu ni treba dokazati resničnosti tega mnenja. »Mnenja oziroma vrednostne sodbe so namreč lahko pravilne ali nepravilne, vedno pa so subjektivne,« poudarja Čeferin. sb