Petčlanski senat vrhovnega sodišča je včeraj sprejel težko pričakovano odločitev v enem najbolj razvpitih sodnih primerov zadnjih let, vendar na vrhovnem sodišču informacij o tem, kako je senat odločil o zahtevi za varstvo zakonitosti, niso dajali. Kot so pojasnili, v takšnih primerih ni ustne razglasitve odločitve, senat pa mora tudi še pripraviti pisno odločbo, ki naj bi jo strankam v postopku posredovali v roku enega meseca. Do takrat drugih informacij o vsebini odločitve ne morejo posredovati.

Kljub temu je včeraj pozno popoldne na dan pricurljala neuradna informacija, da je senat vrhovnega sodišča zahtevo za varstvo zakonitosti, ki jo je podala obramba pravnomočno obsojenih, Janeza Janše, Toneta Krkoviča in Ivana Črnkoviča, zavrnil. Takšnemu razpletu pritrjuje tudi dejstvo, da se vrhovni sodniki očitno niso odločili za prekinitev prestajanja zaporne kazni za Janšo in Krkoviča, saj bi ju v nasprotnem primeru skoraj zagotovo že včeraj izpustili na prostost. Ali so sodniki odločitev v tem primeru sprejeli soglasno ali so o njej glasovali, če niso bili enotni, ni znano, saj vrhovno sodišče podatkov o tem nikoli ne razkriva. Po neuradnih podatkih pa je najmanj eden od članov senata glasoval proti zavrnitvi zahteve za varstvo zakonitosti. V senatu so sicer poleg sodnice poročevalke Vesne Žalik sedeli še Branko Masleša kot predsednik senata ter člani Maja Tratnik, Marko Šorli in Damijan Florjančič.

Pričakovati je, da se bo trojica obsojenih zdaj z ustavno pritožbo obrnila še na ustavno sodišče, ki se je z zadevo Patria že ukvarjalo. Janša je namreč sprva skušal preskočiti vrhovno sodišče in še pred izčrpanjem vseh pravnih sredstev ustavne sodnike v ustavni pritožbi prepričati, da je v tem primeru prišlo do očitnih kršitev človekovih pravic, zaradi katerih bi lahko ustavni sodniki naredili izjemo, a je ustavno sodišče junija njegovo pritožbo s prepričljivo večino zavrglo. sb