Na ljubljanski urgenci so v nedeljo obravnavali 197 poškodovancev, v soboto 156, v petek pa 199, več kot četrtina poškodb pa je posledica padcev na ledu, je v današnji izjavi za medije povedal vodja urgentne in intenzivne dejavnosti na kliničnem oddelku za travmatologijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Anže Kristan.

Velika večina poškodb je udarcev in manjših ran, od tega dobršen del zlomov, je pojasnil. Tako so nekateri od teh zlomov zahtevali le mavčenje, pet poškodovancev pa so urgentno operirali.

Tudi danes je po njegovih navedbah na urgenci precej ljudi, veliko poškodovancev pričakujejo, dokler sneg ne bo skopnel oz. se ceste ne bodo posušile. Sicer pa poškodovanci niso samo ali predvsem starejši, ampak so vseh starosti, je dejal Kristan.

Na mrazu moramo biti fizično aktivni

Glede napovedanega mrazu v prihodnjih dneh pa svetuje, da je treba biti primerno oblečen. Na mrazu moramo biti fizično aktivni, Kristan odsvetuje posedanje in dolgotrajnejše postajanje. Sicer pa primerov s hujšimi ozeblinami ta konec tedna še niso beležili.

Kristan tudi svetuje, naj poškodovanci po padcu poiščejo pomoč zdravnika, zlasti če pride do hudih bolečin, ki preprečujejo normalno obremenjevanje okončine, če se na mestu poškodbe pojavi velika oteklina, rana ali krvavitev.

Če zaboli v predelu hrbtenice, je lahko nevaren vsak premik

Če poškodovanca ob padcu hudo zaboli v predelu hrbtenice, pa Kristan opozarja, da je takrat vsak premik zelo nevaren. Tako tudi svetuje mimoidočim, ki takemu poškodovancu z bolečinami v hrbtu želijo pomagati, naj ga ne premikajo. Premaknejo ga lahko samo, če je poškodovanca treba umakniti iz nevarne situacije, recimo če leži sredi prometne ulice. V vsakem primeru pa je treba poklicati reševalce, ki znajo pravilno oskrbeti takšnega poškodovanca, je pristavil.