Zdaj na ljubljanskem sodišču sodijo njenima staršema, 34-letni Martini Furlan in leto starejšemu Žigi Birsi. Obtožena sta zanemarjanja otročička, ki je bil rojen brez zdravniške pomoči v samoti prijateljeve počitniške hišice na območju Bleda. Deklice nista vozila na preglede k zdravniku, niti je nista dala cepiti. Ko je zbolela za pljučnico, nista šla po zdravniško pomoč, tako da je umrla doma oziroma v hiši Kine kluba Italijana Michelangela Chiecchija, ki uči »sistem naravnega zdravja« (Birsa je bil tam oskrbnik).

Pri osmih mesecih samo dojena

Kot je včeraj razložil izvedenec dr. Ciril Kržišnik s katedre za pediatrijo na ljubljanski medicinski fakulteti, je imela punčka ob smrti 6130 gramov, kar je manj od najnižje »dovoljene« teže za to starost. »Bila je shirana, ker ni bila primerno hranjena,« je dejal. Bila je namreč izključno dojena, čeprav bi morala starša v njeno prehrano s šestim mesecem začeti uvajati mešano hrano. Starša sta pojasnila, da sta poskusila s kašicami in hrano, ki sta jo jedla sama, vendar je vse razen mleka otrok odklanjal. Kržišnik pa je odgovoril, da staršem, ki vodijo svoje otroke na redne sistematske preglede, zdravniki razložijo, da to ni nič neobičajnega in da morajo vztrajati devetkrat, desetkrat, dokler otrok hrane ne sprejme.

Furlanova je dejala, da je deklico enkrat prej stehtala in da je imela že osem kilogramov, kasnejšega znižanja teže pa ni opazila. Ko je izvedenec dejal, da je bila za znižanje kriva prehrana, ga je obtoženka vprašala, ali z otrokom vendarle ni bilo narobe še kaj drugega. Kot je dejala, se jima je z Birso kasneje rodil še en otrok, ki je hranjen na enak način, pa ni nobenih težav. »Lahko rečem le, da vnos hranil pri obeh ni mogel biti enak,« je odgovoril strokovnjak.

Slabi prehrani je sledilo znižanje odpornosti in v takih primerih se lahko razvije neznačilna pljučnica. »Možno je, da starši zaradi neznačilnih znakov niso prepoznali, za kaj gre,« je povedal zdravnik, ki pa je v pisnem mnenju zapisal, da povprečni starši v takšnih primerih vendarle poiščejo zdravniško pomoč. Stari starši so sicer že precej pred smrtjo starša opozarjali, da otrok zaostaja v razvoju in da je nekaj narobe. Kržišnik je ponovil, da je šlo za hiranje zaradi neprimerne prehrane. »Stari starši so to prepoznali, starši pa tega očitno niso upoštevali,« je sklenil.

Pljučnica zelo redko usodna

Poudaril je tudi, da je v naši državi zakonska dolžnost staršev voditi otroke na sistematske preglede in na cepljenje, tudi če otroka sami ocenjujejo kot zdravega. Smrtnost zaradi pljučnice med otroci, starimi manj kot leto, je pri nas sicer zelo redka. Če bi otroka večer pred smrtjo odpeljala k zdravniku, bi bila verjetnost preživetja večja, težko pa je reči, ali bi smrt lahko preprečili, ker ni podatkov, v kakšnem stanju je bil takrat otrok. Bi pa najhujše lahko preprečili s pravočasno zdravniško obravnavo – s spre-jemom v bolnišnico in če bi že prej redno nadzorovali dekličino zdravstveno stanje, je še povedal izvedenec.

Sojenje se bo nadaljevalo in verjetno tudi končalo 9. oktobra.