Tudi po sklenjeni poravnani so bili vsi vpleteni zelo skopi. »Dosegli smo poravnavo, ampak smo se zavezali molčečnosti,« je Karba kolegom novinarjem namenil le nekaj besed, podobno molčeča pa je bila tudi Rodetova odvetnica Zidar-Klemenčičeva. Pretiranega razočaranja ali navdušenja po sojenju ni kazal nihče, neuradno pa smo izvedeli, da naj bi imel več razlogov za zadovoljstvo kardinal.

Po naših informacijah naj bi dosegel objavo nekakšnega opravičila v Delu, prav tako pa naj bi mu pripadel tudi del odškodnine – vendar manj kot 30.000 evrov, kot je sprva zahteval. Prav tako se sprti strani nista dogovorili, da bi se ustavil kazenski pregon novinarja, ki je poročal o Rodetovem razmerju iz leta 1969 in Petru Stelzerju – sinu Tanje Brede Stelzer, ki je sumil, da je morda prav nekdanji prvi mož slovenske cerkve njegov oče.

Prijateljstvo priznal, očetovstvo zanikal

Rode je s pomočjo odvetnice na ljubljansko sodišče vložil tožbo, v kateri je od novinarja in časopisne hiše Delo zahteval 30.000 evrov odškodnine, preklic izjav in opravičilo. Zmotilo ga je Karbovo pisanje o Rodetovem ljubimkanju z mlado Tanjo Bredo Stelzer konec šestdesetih let, ko je Rode že nosil talar. Rode je razmerje delno priznal, češ da je z dekletom stkal lepo prijateljstvo, ki bi lahko preraslo v ljubezen, vendar sta se nato kot Črtomir in Bogomila sporazumno odpovedala drug drugemu zaradi višjih vrednot – Rodetovega duhovniškega poslanstva.

S konca šestdesetih let obstaja tudi časopisna vest, da sta bila Rode in Tanja Breda Stelzer (tedaj še kot mladoletno dekle Tanja Breda Petek) skupaj udeležena v prometni nesreči, govorice o njunem prijateljevanju pa na Celjskem krožijo že dlje časa.

Hkrati je Karba pisal tudi o Bredinem sinu Petru Stelzerju, ki se je rodil leto po tem, ko je Breda zapustila Celjsko in se preselila v Nemčijo. Stelzer je iskal svojega očeta in poskušal preveriti tudi, ali je njegov oče morda kardinal Rode. Zgodba Petra Stelzerja je po objavi močno odmevala ter celo privedla do analize DNK na nemškem inštitutu za sodno medicino, ki pa je pokazala (z visoko verjetnostjo, ki jo tovrstne analize omogočajo), da Rode ni Stelzerjev oče.

V drugo našli skupni jezik

Nekdanji ljubljanski nadškof je očetovstvo ves čas zanikal, odločil pa se je tudi za civilno tožbo ter kazenski pregon novinarja. V kazenski zadevi, v kateri Karbi z zasebno tožbo očita kaznivo dejanje opravljanja, je bil za zdaj opravljen le predobravnavni narok, tudi včerajšnja poravnava v civilni tožbi pa menda ne vsebuje dogovora o ustavitvi kazenskega pregona.

V tožbi na civilnem oddelku sodišča pa je Rode potožil, da se zaradi pisanja Karbe počuti nemočnega, saj ne more dokončno oprati svojega imena. Po njegovem mnenju bo namreč za vedno zaznamovan s senco dvoma, ali je oče Petra Stelzerja ali ne. Zaradi objavljene zgodbe, v kateri se je novinar opiral na pogovore s pričami, je Rode duševno trpel, čeprav se je odvetnik Zdolšek vprašal, ali lahko bogu zapriseženi cerkveni dostojanstvenik sploh doživlja povsem posvetne duševne bolečine.

Sojenje bi se včeraj lahko nadaljevalo z zaslišanjem Karbe, Rodeta ter nato še drugih prič, vendar je sodnica Barbara Zakelšek Humar obema stranema dala še eno možnost za poravnavo. Na prvem naroku je bil poskus poravnave namreč neuspešen, vendar pa na njem Franc Rode ni bil prisoten. Včeraj je prišel in z nasprotno stranjo našel skupni jezik.