Tudi podjetje Rhydcon je bilo pogojno obsojeno s plačilom 100.000 evrov, vendar te kazni ne bo treba plačati, če v preizkusni dobi dveh let podjetje ne bo zgrešilo kakšnega novega kaznivega dejanja. Po mnenju tožilstva je Rhydcon kazensko odgovoren za izdajo šestih fiktivnih računov.

Podpisal šest fiktivnih računov in jih izstavil Uniorju

Obe kazni je predlagala okrožna državna tožilka Petra Apšner, celjski okrožni sodnik Marko Brišnik pa ji je sledil.

Stiplovšek je na marčni obravnavi povedal, da je pred leti podpisal šest fiktivnih računov in jih izstavil zreškemu Uniorju. Unior jim je potem nakazal skoraj 180.000 evrov za obresti najetega posojila, čeprav storitve, ki so bile na računih, niso bile nikoli opravljene.

Takrat je tudi pojasnil, da tega denarja Uniorju, ki ga je takrat vodil Gorazd Korošec, niso vrnili, saj tudi sami zaradi škodljivega posla pripravljajo odškodninski zahtevek, ki ga bodo vložili zoper Unior. Delnic Uniorja namreč niso uspeli prodati, cena jim je padla, Rhydconu, ki ga je Unior skupaj s tujim partnerjem ustanovil leta 1993, pa je ostalo za poplačilo posojilo v višini 2,9 milijona evrov.

Ni naklepoma pomagal pri kaznivemu dejanju zlorabe položaja

To posojilo je Rhydcon, ki proizvaja spojne elemente za hidravliko, najel za nakup okrog 67.000 lastnih delnic Uniorja, ki se je bal sovražnega prevzema. Stiplovšek meni, da s tem dejanjem ni naklepoma pomagal Korošcu pri kaznivemu dejanju zlorabe položaja. Korošec je decembra lani krivdo priznal in je bil obsojen na 16-mesečno pogojno zaporno kazen s preizkusno dobo dveh let.

Stiplovšek je še pojasnil, da sta se s Korošcem dogovorila, da bo v treh mesecih našel kupca za omenjene delnice in da bodo te delnice prodali prijateljskemu podjetju ter s kupnino pokrili najeto posojilo, a se to ni zgodilo.

Korošec je decembra na sodišču pojasnil, da je Unior želela prevzeti mariborska družba Center Naložbe, ki pa je avgusta 2010 pristala v stečaju. Prek te družbe je nekdanji prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot obvladoval Infond Holding in celotno laško skupino.

Vodušek z domnevnim izsiljevanjem

Novinar Vladimir Vodušek je izvedel za omenjene fiktivne posle in se je zaradi domnevnega izsiljevanja Korošca in Stiplovška znašel v postopku pred celjskim okrožnim sodiščem. Vodušek očitanega kaznivega dejanja ne priznava. Novembra lani je pojasnil, da se ne čuti krivega, ker ni šlo za izsiljevanje, ampak za maščevanje Korošca in Stiplovška ob podpori ene izmed odvetniških družb.

Sam naj bi namreč pridobil neke dokumente, ker pa jih ni hotel novinarsko uporabiti, sta se mu Korošec in Stiplovšek odločila maščevati. Po Voduških navedbah se je vseskozi pogovarjal le o oglaševanju Uniorja na njegovi televiziji.