Kot smo že pisali, je lanskega julija Hrvaška na podlagi mednarodne tiralice Funkla izročila Sloveniji. Da je izginil neznano kam, so ugotovili konec leta 2011, ko bi moral zaradi goljufij za osem let in dva meseca v zapor. Skupaj s soobtoženim Iztokom Perčičem je med drugim različne lizing hiše oškodoval za več kot 700.000 evrov. Aretirali so ga že maja 2008, pozneje pa proti njemu vložili več kot 30 obtožnic. Po neuradnih podatkih naj bi imel na vesti več kot 200 kaznivih dejanj, s katerimi naj bi žrtve olajšal za skupno več kot milijonov evrov.

Brezplačnega odvetnika so mu odrekli

Funkel ima še vedno nekaj odprtih sodnih postopkov, a so trenutno nekateri (predvsem na celjskem sodišču) obstali na mrtvi točki. Čakajo namreč na odobritev hrvaškega sodišča, da mu v teh primerih sploh lahko sodijo. V slovenski zahtevi za izročitev namreč niso bile navedene vse Funklove obtožnice, zato mora Hrvaška za tiste, ki jih v njej ni bilo, sojenje posebej odobriti. Po mnenju poznavalcev gre zgolj za formalnost, a običajno so takšni mednarodni postopki precej dolgotrajni.

Na tako imenovano načelo specialnosti se je Funkel poskušal sklicevati tudi v omenjenem ljubljanskem primeru. A mu je sodnik že septembra lani razložil, da ne bo šlo, saj je ta obtožnica navedena v sklepu zagrebškega sodišča o izročitvi. Funkel je potem dejal, da na kaj takega ni bil pripravljen in da se mora podrobneje seznaniti z obtožbo ter posvetovati z odvetnikom – na sodišče pa je prišel brez njega. Pozneje je zaprosil za zagovornika prek brezplačne pravne pomoči, a mu ga niso odobrili, nato je bilo treba počakati, da je takšen sklep postal tudi pravnomočen, saj se je Funkel nanj pritožil. Medtem so seveda minili meseci, včeraj pa so obtoženega ponovno povabili na zatožno klop. Tudi tokrat je prišel brez zagovornika, a je šlo brez zapletov. Kaznivo dejanje je zanikal, povedal, da obtožbo razume, dodal pa tudi, da je poslovno goljufijo mogoče zagrešiti, če gre za opravljanje gospodarske dejavnosti, v tem primeru pa da ni bilo tako.

Soobtoženi priznal že pred meseci

Obtožnica je v primerjavi z drugimi njegovimi ena skromnejših. S še nekaznovanim podjetnikom Jankom Grobelškom naj bi leta 2005 vzela v najem viličarja. Najemnino za prva dva meseca sta poravnala, tako da je bilo podjetje, ki je lastnik stroja, prepričano, da bo tudi v prihodnje vse v redu. Viličar je ostal pri obtožencih, ki pa sta ga nato enostavno prodala naprej, trdi tožilstvo. Denar naj bi šel v celoti v Funklov žep, lastnik viličarja pa zdaj seveda zahteva vračilo 24.000 evrov plus še kar nekaj obresti. Grobelšek je tožilske očitke priznal že pred časom, a mu sodbe še niso izrekli, saj so čakali, kaj bo o njih porekel Funkel.

Grobelška tako zdaj v kratkem čaka sodba. Kakšno kazen bo zanj predlagalo tožilstvo, še ni jasno, mu je pa že zagotovilo, da se bo v primeru priznanja zavzelo za pogojno kazen. Šele potem bo lahko Grobelšek stopil na prostor za priče – Funkel je ravno včeraj že predlagal njegovo zaslišanje.