Hude raztrganine

Da so se v policijski preiskavi znašli tudi mladoletniki, niti ne čudi, saj ti veljajo za najranljivejšo skupino med ljubitelji pokalic. Kot pravi kirurg dr. Simon Herman iz ljubljanskega kliničnega centra, so najbolj problematični najstniki, poškodbe pa neredko zelo hude. »Največkrat je poškodovana glava oziroma obraz in oči ter roke,« poudarja dr. Herman. Pritrjuje mu tudi policijska statistika, v kateri so lansko zimo našteli 16 poškodb s pirotehniko. Med 16 poškodovanimi je bilo namreč kar devet mladoletnikov.

»Najbolj tragično pri teh poškodbah je, da so to trajno invalidni mladi ljudje, ki se nato vse življenje spopadajo s psihofizičnimi posledicami,« dodaja dr. Uroš Ahčan. Pri nesrečah z močnimi petardami je namreč izjemno problematično to, da eksplozija tkivo močno raztrga. Nasprotno od podobnih poškodb z rezili ali topimi predmeti je po eksploziji odtrgane prste praktično nemogoče prišiti nazaj, saj je uničenega preveč tkiva.

Pok (nekatere) še vedno fascinira

Klasične petarde so pri nas že več let prepovedane, blažje različice pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je zgolj pok, pa je dovoljeno prodajati in kupovati od 19. do 31. decembra. Prav tako se sme tovrstno pirotehniko uporabljati le od 26. decembra do 2. januarja, nasprotno od drugih pirotehničnih izdelkov, katerih uporaba je dovoljena vse leto.

Med dovoljeno pirotehniko (vse leto) so različne rakete, fontane, baterije, pirotehnične vžigalice, čudežne svečke in drugi raznovrstni izdelki. Čeprav je njihov glavni učinek svetlobni, pok pa ga samo spremlja, prodajalci pirotehnike opažajo, da kupce tudi pri nakupu teh pirotehničnih izdelkov pogosto zanima predvsem njihova glasnost.

Čeprav so blažje pokalice v prazničnem času dovoljene, na policiji poudarjajo, da z njimi ni dovoljeno pokati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Kazen za kakršno koli uporabo pirotehnike mimo zakonskih omejitev znaša od 400 do 1200 evrov.

Na generalni policijski upravi opažajo, da je strožji zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih iz leta 2008 delno dosegel svoj namen, saj je še isto leto po uveljavitvi zakona število prekrškov z 291 padlo na 167. Od takrat se število prekrškov giblje okoli 170 na leto, število poškodb pa še vedno variira iz leta v leto. Tudi število zasegov pirotehnike je zadnja leta približno enako, saj policisti že vse od leta 2004 vsako leto zasežejo od 110.000 do 130.000 pirotehničnih izdelkov.