Uniformiranci bodo seveda pozorni tudi na druge voznike, ki bi s svojim ravnanjem, na primer prehitro vožnjo, vožnjo pod vplivom alkohola in nepravilnim prehitevanjem, lahko ogrožali varnost motoristov. Vendar pa policisti opozarjajo, da lahko motoristi in mopedisti za svojo varnost največ storijo sami. Predvsem morajo hitrost prilagoditi razmeram in stanju ceste ter svojim sposobnostim. Življenje lahko rešujejo zaščitna sredstva, kot so čelada, motoristična zaščitna oblačila, rokavice in primerna obutev. Pred in med vožnjo se je treba izogniti alkoholu, na pot pa naj se vedno odpravijo spočiti, opozarja Matjaž Leskovar s sektorja prometne policije na generalni policijski upravi. Hkrati vabi vse motoriste in mopediste na številne preventivne delavnice, ki te dni potekajo po vsej državi. Na njih policisti in drugi strokovnjaki svetujejo, kako poskrbeti za varnost, ponekod je mogoče znanje preveriti tudi na poligonih.

Policisti pa so te dni začeli tudi preventivno akcijo za večjo varnost kolesarjev, ki prav tako spadajo med ranljive cestnoprometne udeležence. Lani jih je na naših cestah umrlo kar 16 (14 odstotkov vseh smrtnih žrtev v prometu), hudo poškodovanih pa je bilo 154 (kar 25 odstotkov vseh hudo ranjenih). Delež mrtvih kolesarjev se zadnja leta povečuje in ravno zaradi tega je policija prepričana, da je njihovi varnosti treba posvetiti posebno pozornost.

Možje postave kolesarjem ponovno svetujejo, naj nosijo svetla in odsevna oblačila. Ob slabem vremenu in v temi naj bo na kolesu vedno prižgana luč, kolesarska čelada je zaradi varnosti nujna. Vsako spremembo smeri je treba nakazati, in to še preden do nje pride. Še vedno je vse preveč kolesarjev, ki ne spoštujejo rdeče luči, po kolesarskih stezah ali enosmernih ulicah peljejo v nasprotno smer ali vozijo po pločnikih.

Seveda pa je treba tudi voznike motornih vozil opozoriti, naj bodo pozorni na kolesarje. Treba je predvidevati njihove nenadne premike, biti moramo pozorni nanje, ko zavijamo desno, ali na kolesarje, ki zavijajo levo. Ne vozite jim preblizu; pustite jim dovolj prostora, vsaj za polovico širine avtomobila. Ne zaslepite jih z dolgimi lučmi, uporabljajte zasenčene žaromete, tako kot bi jih pri srečanju z drugim motornim vozilom. In, ne nazadnje, ko odpirate vrata, bodite pozorni, da ne bo kdo pripeljal mimo. mfr