Za obrambo sporni tudi prisluhi in sodna odredba

Pregon Dejana Keferta, Fredija Kukovca, Jakoba Jakija Berganta in bratov Antona in Simona Lucaja je vodila tožilka Dragica Kotnik, ki je morala v suspenz, saj naj bi med (neuspešnim) pregonom dveh policistov v spremljevalni zgodbi afere Baričevič izdala tajne podatke, kasneje pa je njeno vlogo zaradi njene dolgotrajne bolniške odsotnosti in nato suspenza prevzel tožilec Jože Levašič. Ta je včeraj sodišču tudi pojasnil, da je tožilstvo prevedlo vse, kar mu je odredilo sodišče, že do danes pa je prevajanje nekaterih dokumentov iz spisa stalo približno 13.000 evrov.

Tudi pri poslušanju prisluhov iz Srbije včeraj ni šlo vse gladko, saj je odvetnik Gorazd Fišer sodišče opozoril, da naj bi sodni izvedenec naredil napako pri prepisu, kdo je komu izročil 80.000 evrov – ob enem izmed domnevnih spornih poslov z mamili. Čeprav je sodišče enkrat že presodilo, da so dokazi zakoniti, odvetnik Janez Koščak meni drugače, predvsem zato, ker naj bi bilo iz srbskih dokumentov razvidno, da naj bi tamkajšnjim policistom gradivo o nečednostih Nebojše Bojovića – srbskega kurirja, ki so ga aretirali v Dominikanski republiki – izročila priča Jasmina Bojović. Sama naj bi dokumentacijo o aretaciji dobila s pomočjo srbske zasebne varnostne agencije Kobra, saj naj bi njen vodja sodeloval z ameriško agencijo za boj proti drogam DEA. Prav s pomočjo teh dokazov naj bi srbski policisti tudi prepričali sodišče, da jim je dovolilo prisluškovanje.

Pri komunikaciji izjemno pazljivi

Vseh pet članov slovenskega dela domnevnega mednarodnega narkokartela se na sodišču izreka za nedolžne, tožilstvo pa je prepričano, da gre za dobro organizirano in močno hudodelsko združbo. Vsi so bili v preteklosti že obsojeni, tokrat jih tožilstvo dolži nabave 7,5 kilograma heroina v Turčiji in petih kilogramov kokaina v Dominikanski republiki.

Kukovca, ki je bil na Norveškem že obsojen na 15 let zapora, so v začetku leta 2011 – med njegovo potjo na Nizozemsko – aretirali v Avstriji, saj so na avtobusu med njegovo ročno prtljago našli dva kilograma heroina. Tudi v njegovem avtomobilu so našli prirejen prostor za tihotapljenje. Zataknilo se jim je tudi pri tihotapljenju kokaina iz Dominikanske republike, ko so njihovega srbskega pajdaša Bojovića januarja 2012 na letališču ujeli z 2,5 kilograma kokaina. Drugih 2,5 kilograma naj bi nameraval pretihotapiti Bergant, ki je prav tako odpotoval v Dominikansko republiko, vendar naj bi tedaj zaman čakal dobavitelja, ki je zaradi Bojovićeve aretacije odpovedal posel.

Vsi člani združbe so imeli določene vloge. Komunicirali so po tako imenovanih delovnih telefonih, v telefonskih pogovorih so bili tako previdni, da so se le dogovarjali za osebna srečanja – vedno na Hrvaškem in v Srbiji na bencinskih servisih, avtobusnih in železniških postajah. V prisluhe so se ujeli, ko so srbski policisti »ozvočili« enega izmed prostorov, kjer so se dobivali.