Najnovejše podatke o smrtnih žrtvah je v ponedeljek zvečer po krajevnem času sporočil čilski notranji minister Rodrigo Penanillo, ki je dopustil možnost, da bo število smrtnih žrtev še naraslo, saj tri žarišča požara še niso pod nadzorom.

Ognjeni zublji so po besedah ministra doslej uničili več kot 2500 domov, več kot 11.000 ljudi je ostalo brez strehe nad glavo, pogorelo pa je skupno 1140 hektarjev zemljišč.

Vodja gasilne operacije, kontraadmiral Julio Leiva Molina, je v ponedeljek pozval prebivalce južnih predmestij Valparaisa, naj se pripravijo na evakuacijo. Ogenj se je namreč nevarno približal naseljem La Isla, San Roque in Hernan Mery.

Čilskim gasilcem naj bi danes na pomoč priskočili še argentinski kolegi, tako da bo v operaciji sodelovalo skupno 30 gasilnih letal in helikopterjev. S požarom se bori 1250 gasilcev, okoli 3000 policistov in vojakov pa skrbi za varnost.

Vzrok požara še vedno ni znan. Pojavljajo se ugibanja, da je bil ogenj podtaknjen, a je minister Penanillo to možnost izključil. Po navedbah policije pa je najverjetneje zagorelo zaradi kratkega stika, še poroča dpa.

Valparaiso ima soseske po 42 hribih in ogenj jih je do nedelje zvečer povsem uničil šest, kasneje pa je požar izbruhnil še v dveh drugih in grozil, da se razširi naprej. Gasilci imajo otežen dostop predvsem v revnih barakarskih naseljih, ki so iz lesa.

Požar ogroža tudi zgodovinsko središče Valparaisa, ki je bilo leta 2004 uvrščeno na Unescov seznam svetovne dediščine, vsako leto pa privabi na tisoče turistov.