Požar, ki je izbruhnil v nedeljo okoli 13. ure, je uničil dve tretjini industrijske hale, kjer poteka zbiranje in predelava odpadkov, ter sončno elektrarno, ki je bila na strehi hale. "V tem trenutku ne znamo oceniti, kaj je privedlo do požara," je v današnji izjavi za medije povedal Fišer. Več naj bi bilo znanega tekom preiskave v prihodnjih dneh, vsakršno ugibanje pa bi bilo po njegovem mnenju preuranjeno.

Na območju je še vedno 20 do 30 gasilcev, ki gasijo še vedno tleče dele hale in bližnje deponije, kamor se je požar ponoči razširil. Fišer ocenjuje, da jim bo ogenj uspelo pogasiti do konca današnjega dne, zatem pa bo nad območjem bdela nočna straža, da ne bi znova zagorelo.

V družbi škodo še ocenjujejo. Po ocenah direktorja je škoda velika, a naj ne bi usodno vplivala na usodo podjetja s skupno 330 zaposlenimi. "Računamo, da bomo škodo lahko kmalu sanirali," je dejal. "Poskušali bomo čim prej zagotoviti normalen delovni proces, da bi lahko obdržali vse zaposlene in nevtraliziral škodo, ki je nastala."

Več razlogov za dolgo gašenje

Gašenje požara v mariborskem podjetju Gorenje Surovina se je nadaljevalo tudi v nočnem času. Za dolgo gašenje požara obstaja več vzrokov: slabo prevozne požarne poti, manj informacij zaradi vikenda, nihanja v vodovodnem omrežju. Na požarišču ogenj poskuša še vedno pogasiti 40 gasilcev. Eden je bil zaradi vročinskega šoka prepeljan v mariborsko bolnišnico.

Kot je pojasnil vodja občinske službe za zaščito in reševanje Slobodan Stojanović je težavo že na začetku predstavljal na strehi nameščen fotovaltični sistem, ki se zelo težko gasi. Hitro gašenje so ovirale tudi slabo prevozne prevozne požarne poti, težavo pa je predstavljala tudi sama velikost kompleksa.

Vodja gasilske intervencije Božidar Vivod je kot dodatne težave opredelil še, da so zaradi vikenda imeli težave z dostopom do informacij. Prav tako je zaradi velikega odjema prihajalo do nihanja v vodovodnem omrežju. Prekiniti je bilo treba dotok plina, kar je tudi vzelo določen čas, je pristavil.

Kot je pojasnil Aleš Ciringer, poveljnik mariborske gasilske enote je na požarišču še vedno 40 gasilcev. V primerjavi z včerajšnjim dnem, ko se jih je z ognjenimi zublji spopadalo okoli 200, je to precej manj. Ciringer je pojasnil, da so včeraj pri gašenju požara sodelovali tudi prostovoljci, ki so danes že morali spet v svoje službe.

Zaradi vročinskega šoka je v mariborski bolnišnici pristal en gasilec. Gasilci sicer ocenjujejo, da je zaradi gašenja požara zgolj na njihovi opremi za več kot sto tisoč evrov škode.

Mariborski župan Andrej Fištravec je na današnji tiskovni konferenci pohvalil gasilce, da se požar ni prenesel na proizvodnjo goriva za cementarne. Zaradi dima po njegovi oceni ni prišlo do večje onesnaženja okolja.

Sirene tulile tudi ponoči

V obratu mariborskega podjetja Gorenje Surovina je zagorelo v nedeljo okoli 13. ure v delu za predelavo papirja in plastike. Gasilcem je uspelo požar, zaradi katerega se je s Tezna ves dan vil gost črn dim, omejiti okoli 16. ure in predvidevali so, da jim bo do večera uspelo ogenj pogasiti.

Preberite še: Dim se je videl celo iz vesolja

A temu očitno ni bilo tako, saj se gašenje nadaljuje tudi danes zjutraj in v Mariboru je bilo tudi ponoči slišati gasilske sirene. Z območja se še vedno vije oblak gostega dima, ki pa je svetlejše barve kot v nedeljo.

Gasilo več kot 200 gasilcev

Do sedaj je sodelovalo ali sodeluje pri gašenju poleg mariborskih poklicnih gasilcev 22 prostovoljnih gasilskih društev z več kot 200 gasilci.

Vzrok požara in obseg škode še nista znana. Kriminalisti zaradi previsokih temperatur in dima, ki se še vedno sprošča, ne morejo pristopiti na pogorišče. Zaradi tega je pričetek ogleda, ki je bil sprva napovedan za danes, prestavljen in se bo pričel šele, ko bo zagotovljen varen pristop oziroma bo ogenj dokončno pogašen. »To bo mogoče lahko šele jutri ali pa še kasneje. Do takrat novih informacij ni za pričakovati,« je danes sporočil tiskovni predstavnik Policijske uprave Maribor Miran Šadl.

V Mariboru ni panike

Čeprav gre za enega večjih požarov v novejši zgodovini Maribora in še ni znano, ali se ob požaru sproščajo tudi kakšni škodljivi plini, v samem mestu danes ni zaznati kakšne panike. Mariborčani so se po nedeljskem počitku danes odpravili v službo kot običajno.

Le iz podjetja Snaga so obvestili vse uporabnike, da bo njihov zbirni center na Lahovi ulici, ki se nahaja v neposredni bližini Surovine, danes zaprt. Še vedno pa sta na voljo preostala dva zbirna centra na Plinarniški ulici in Streliški cesti, ki obratujeta po običajnem delovnem času.

Po navedbah poveljnika mariborske civilne zaščite Slobodana Stojanovića je to že tretji požar v Surovini v zadnjih petih letih. Po poročanju časnika Večer je na tem mestu na Teznu zagorelo tudi pred 31 leti. V noči na 17. julij 1982 je ogenj povsem uničil halo takratnega TOZD Predelava in povzročil ogromno gmotno škodo.