Pripadniki mornarice, obalne straže in potapljači po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap danes iz trajekta Sewol dvigujejo trupla potnikov in članov posadke, ki so ostali ujeti na tretji in četrti palubi plovila. Po nesreči trajekta, ki je potonil med plovbo med krajem Incheon blizu Seula in otokom Jeju, pogrešajo še okoli 150 ljudi, po tednu dni pa skoraj ni več upanja, da je še kdo preživel.

Reševalci si trenutno prizadevajo predvsem identificirati žrtve. V pristanišču blizu kraja nesreče se zbirajo svojci pogrešanih, ki čakajo na novice o svojih bližnjih, v bližnji športni dvorani pa so fotografije 22 žrtev, ki so jih že pokopali.

174 preživelih rešili na dan nesreče

Zadnje od skupno 174 preživelih so iz razbitin ladje rešili na dan nesreče, poroča dpa. V brodolomu so uporabili le enega od skupno 46 rešilnih čolnov.

V času nesreče je bilo na krovu plovila 476 ljudi, večinoma srednješolcev. Od 29 članov posadke se jih je uspelo rešiti 20.

Večina žrtev s polomljenimi prsti

Potapljači so opremljeni z velikimi kisikovimi jeklenkami, v temi pa lahko pred seboj vidijo le nekaj centimetrov. Po poročanju tujih agencij potapljači pravijo, da je imela večina najdenih žrtev polomljene prste, najverjetneje zato, ker so na vso moč skušali preplezati katerega od zidov ali pa so se plazili po tleh, poročajo lokalni mediji. »Usposobljeni smo za iskanje v sovražnih okoljih, a je zelo težko ostati pogumen, ko v globini morja srečujemo trupla,« je potapljač Hwang Dae Sik dejal na pogrebu 25 dijakov blizu Seula.

Kapitana že aretirali

Pomorska katastrofa je pretresla Južno Korejo in sprožila val jeze proti oblastem, še posebej pa proti posadki ladje. Tarče kritik in tudi fizičnih napadov so tako uradniki obalne straže kot vodilni politiki. Glavna tarča jeze je kapitan trajekta Lee Joon Seok, ki so ga konec tedna aretirali ter mu očitajo hudo malomarnost in kršitev pomorske zakonodaje. Med drugim zato, ker je zapustil ladjo, ko je bilo na njej še več sto ljudi. Poleg kapitana so oblasti aretirale še šest članov posadke.

Preiskovalci so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP medtem davi obiskali več podjetij, povezanih z ladijsko družbo Chonghaejin Marine Company, ki je lastnica ponesrečenega trajekta. Šlo naj bi za preiskave zaradi korupcije v upravi podjetja.