Predstavnikov mestne občine in Iskre na sodišče ni bilo, prišli so le njihovi pravni zastopniki, ki pa so bili po naroku zelo redkobesedni. Odvetnik zasebnega partnerja v 30 milijonov evrov vrednem neuspelem projektu posodobitve dotrajanega semaforskega sistema v mestu Miha Martelanc je povedal le, da je bil poravnalni narok prekinjen zaradi mediacije, ki med strankama poteka v postopku odškodninske tožbe na zahtevo Iskre.

Narok prekinili zaradi mediacijskega postopka

Tudi pravni zastopnik mariborske občine Nenad Zečević o vsebini pogovorov ni želel govoriti, je pa potrdil, da so narok prekinili zaradi mediacijskega postopka v odškodninski tožbi, ki se začenja že v četrtek. V odvisnosti od poteka slednjega bodo nadaljevali tudi poravnalni narok, je dejal Zečević.

Novo vodstvo mariborske občine je po prevzemu oblasti vložilo tožbo za ugotovitev ničnosti skoraj 30 milijonov evrov vredne pogodbe s podjetjem Iskra Sistemi, saj se želi na ta način izogniti morebitnim finančnim posledicam predčasno prekinjene pogodbe.

Sicer pa se ločeno po sodni poti urejajo tudi zahteve za odškodnino. Iskra je namreč na mariborsko okrožno sodišče vložila tožbo, s katero od mariborske občine zahteva 12,8 milijona evrov odškodnine zaradi nespoštovanja podpisane pogodbe. Ker sta obe strani soglašali s poskusom mediacije, je zadevo prejšnji mesec prevzela služba za alternativno reševanje sporov.

Radarji zanetili mariborske proteste, ki so se razširili na celotno državo

Zgodba o radarjih, katerih postavitev je jeseni 2012 v štajerski prestolnici zanetila proteste in s položaja odnesla takratnega župana, se je tako z ulice preselila v sodne dvorane. Nedavno se je zaradi domnevne zlorabe položaja pri sklepanju te pogodbe začelo tudi sojenje četverici, ki je sodelovala pri sklenitvi posla, med drugim nekdanjemu županu Francu Kanglerju.

Kangler, vodja mestnega urada za komunalo, promet in prostor Vili Eisenhut, Tomaž Vrčko iz podjetja Iskra Sistemi ter direktor Inštituta za javno-zasebno partnerstvo Boštjan Ferk so na preobravnavnem naroku že zavrnili krivdo in obenem zahtevali izločitev dela po njihovem nezakonito pridobljenih dokazov, o čemer pa sodišče še ni odločilo.

Kot izhaja iz obtožnice, naj bi bil javni razpis za prenovo semaforjev v Mariboru prirejen tako, da je bila kot najugodnejši ponudnik izbrana družba Iskra Sistemi, vrednost posla pa se je z začetnih 5,6 milijona evrov podražila na okoli 30 milijonov evrov.