V Loški dolini se razmere umirjajo

Da se poplavne razmere na ogroženih območjih umirjajo, je za STA potrdil tudi poveljnik štaba republiške civilne zaščite Srečko Šestan. Če bodo obveljale aktualne vremenske in hidrološke napovedi, količina padavin ne bo tako velika, da bi prišlo do občutnega poslabšanja poplavnih razmer, je optimističen.

V občini Loška dolina se je voda od četrtka znižala za 38 centimetrov in še naprej upada, so sporočili iz občinskega štaba civilne zaščite. Izboljšanje razmer je za STA potrdil tudi župan Janez Komidar. Po njegovih besedah se je voda samo v zadnji noči znižala za 17 centimetrov.

Kljub temu ostaja poplavljenih 50 objektov - med njimi je 25 stanovanjskih in prav toliko gospodarskih. Kot je pojasnil Komidar, se je iz enega stanovanjskega objekta voda že začela umikati in ga bodo lahko že v kratkem začeli čistiti. Na terenu za zdaj ostaja 35 gasilcev, v primeru novih težav, ki bi jih lahko prinesla noč na nedeljo, pa bi se število terenskih ekip povečalo.

Zaradi izčrpanosti domačih gasilcev so v Loško dolino prišli na pomoč cerkniški gasilci. Po Komidarjevih besedah je od torka in srede, ko je bil nivo vode najvišji, odteklo že za okoli milijon kubičnih metrov vode. Če bi se upadanje vode nadaljevalo s sedanjim tempom, bi lahko tudi ostale objekte začeli čistiti v začetku prihodnjega tedna.

Pristojne službe redno nadzorujejo vodne vire in vodovodni sistem. Kljub veliki povodnji v Loški dolini vse doslej ni bilo treba prekuhavati vode za prehrano.

Tudi poplavne razmere v ilirskobistriški občini se izboljšujejo

Tudi poplavne razmere v ilirskobistriški občini se za zdaj izboljšujejo. Kot je za STA pojasnil poveljnik občinske civilne zaščite Janko Slavec, v vaseh Bač in Koritnice počasi končujejo prečrpavanje vode iz poplavljenih objektov, tudi reka Reka ne povzroča več težav. Skrb pa ostaja zaradi štirih aktivnih plazišč v občini.

Tako površinske vode kot podtalnica še naprej upadajo. Po Slavčevih besedah v Koritnicah prečrpavajo vodo še iz osmih objektov, na Baču pa le iz štirih. V občini za zdaj ostaja na terenu okoli 15 gasilcev in pripadnikov civilne zaščite. Gasilske enote, ki so prišle na pomoč iz okoliških občin, niso več potrebne.

Slavec je še pojasnil, da danes poteka ogled štirih aktivnih plazišč v občini. Največ preglavic bi ob morebitnih novih padavinah lahko povzročil plaz v Ilirski Bistrici. Obstaja namreč nevarnost, da bi zasul potok in s tem povzročil poplavljanje bližnje domačije. Zaradi velikega obsega so uspeli s ponjavami prekriti le del plazišča.

Na celotnem območju ilirskobistriške občine je še v veljavi ukrep prekuhavanja vode za prehrano.

Gladina Cerkniškega jezera se ne zvišuje več

Gladina Cerkniškega jezera se po zadnjih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) ne zvišuje več. Poveljnik cerkniške civilne zaščite Jože Turšič je za STA povedal, da v občini še ostaja poplavljenih pet počitniških hiš v Rakovem Škocjanu. Morebitno ponovno naraščanje vode bi lahko ogrozilo še dva objekta v naselju Dolenje jezero, pri katerih pa so tudi s pomočjo vojakov povišali protipoplavne nasipe.

V dneh najvišjega vodostaja je bilo v cerkniški občini poplavljenih skoraj 300 objektov, od tega več kot 200 stanovanjskih. Po Turšičevih besedah pristojne službe danes občanom razdeljujejo razkužila, ki jih bodo uporabili pri čiščenju notranjosti objektov.

Na Loškem polju in v zgornji Pivški kotlini se gladine voda znižujejo, na Planinskem polju pa se gladina še postopoma zvišuje s hitrostjo okoli centimeter na uro. Kljub temu za zdaj na tem območju ni ogrožen noben objekt.

Danes zvečer in v noči na nedeljo napovedani močnejši nalivi

Po Arsovih napovedih bodo torej danes zvečer in v noči na nedeljo predvsem v zahodni in južni Sloveniji možni močnejši nalivi. V noči na nedeljo in v nedeljo bo zato možen hiter porast tamkajšnjih hudournikov in manjših vodotokov. V nedeljo čez dan bodo v zahodnem in južnem delu države narasle tudi večje reke, ki pa predvidoma ne bodo presegle opozorilnih pretokov.

Tudi vodna gladina na kraških poljih Notranjskega krasa bo predvidoma začela ponovno naraščati v nedeljo. Reka Ljubljanica poplavlja na Ljubljanskem barju na območju vsakoletnih poplav. Gladina vode na Ljubljanskem barju je ustaljena. Pretok reke Ljubljanice na Vrhniki in v Mostah počasi upada.

V petek je bilo sicer na ogroženih območjih po Šestanovih besedah skupaj več kot 5000 gasilcev, pripadnikov civilne zaščite, vojakov in članov drugi pristojnih služb, ki so skupaj z domačini odpravljali posledice povodnji. Podobno število naj bi jih bilo na terenu tudi danes.