Arso je za območje Drave razglasil rdeči alarm, saj so ob 12. uri Avstrijci dvignili zapornice na reki in k nam spustili ogromne količine vode. Več o tem si preberite TUKAJ.

Kot je povedal poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet, trenutno poteka intervencija v Kranju, kjer ob starem železniškem mostu v Struževem postavljajo bariere z vrečami peska in ščitijo šest ali sedem hiš. Vodo so črpali iz Iskraemeca in objektov na Savski loki, pa tudi v Velesovem v občini Cerklje in v Preddvoru.

Na višjeležečih območjih tudi sneg

Reke ponovno naraščajo tudi na območju Bohinja. Ob ponovno naraščajoči Savi pa je zaprt most v Podnartu. Še vedno je kritičen tudi most v Kranju, pod katerim teče kanalizacija. Zalitih in zaprtih je več cest. Pozno popoldne je na višjeležečih območjih začelo snežiti, zato sta cesti za Korensko sedlo in za Vršič prevozni le za osebna vozila z zimsko opremo.

Zaradi današnjih obilnih padavin so se težave na Gorenjskem najprej začele že ponoči na območju Bohinja, nato pa se je razlivanje Save Bohinjke čez bregove in poplavljanje cest ter objektov nadaljevalo na Bledu, na Lancovem v radovljiški občini in v Kranju.

Zemeljski plaz ogroža tudi šolo in vrtec

Gasilci so imeli veliko dela s preusmerjanjem vode tudi na območju občine Jezersko. Posredovali pa so tudi v občinah Preddvor, Šenčur in Cerklje na Gorenjskem ter na območju Poljanske in Selške doline, kjer je težave povzročala Sora. V Žireh in v Poljanah je bregove prestopila Poljanska Sora. V Železnikih se je sprožilo več plazov, zemeljski plaz pa ogroža tudi šolo in vrtec na Sovodnju.

Gasilci so številnim prebivalcem Gorenjske pomagali s prečrpavanjem vode iz kleti in bivalnih prostorov ter s protipoplavnimi vrečami za zaščito domov. Posredovali so tudi v Lipu Bled, kjer je voda vdrla v stavbo in onemogočila proizvodnjo, in v zdravstvenem domu na Jesenicah, kjer je voda zalila klet in poplavila prostor za fizioterapijo.

V večjem delu gorenjskih občin je zaradi obilnih padavin, zaradi katerih je prišlo do onesnaženja in motnosti vodi, še vedno razglašeno obvezno prekuhavanje vode. Vsi odjemalci na Gorenjskem pa imajo električno energijo.

Bovec dostopen samo prek Italije in prelaza Predel

V zadnjih urah je močno narasla reka Soča v spodnjem toku. Tako je že zalila kamp Korada pri Kanalu. V dobrih 15 minutah se je nivo vode dvignil za pol metra. Podobno je bilo tudi pred dvema letoma, ko je Soča poplavila kamp in tamkajšnje prostore. Objekt recepcije in gostinskega lokala je zaenkrat še nad reko Sočo.

Na Bovškem je bilo burno tudi ponoči, saj je padlo več kot 200 litrov dežja na kvadratni meter, na Vojskem pa več kot 130 litrov.

(Foto: Nataša Ozebek)

Poplavljeno je središče Kobarida, kjer voda udira v spodnje prostore večjega števila objektov. Voda pa je zalila nekaj objektov tudi v idrijski občini.

Magistralna cesta Kobarid - Bovec je zaradi narasle reke Soče poplavljena pri Žvikarju, prav tako cesta do Čezsoče in Trente. Zato je do Bovca mogoče priti le preko prelaza Predel in Italije, je povedal bovški župan Siniša Germovšek. V Posočju so sicer iz vode gasilci reševali tudi dve vozili, na Goriškem pa je evidentiranih tudi 116 plazov.

Po besedah bovškega župana so v jutranjih urah poskrbeli tudi za prevoz dveh dializnih bolnikov do dializnega centra v Kobaridu, tako da so ju čez del poplavljene ceste prepeljali s čolnom.

Nekaj poplavljenih cest imajo tudi v dolini Idrijce. Na Goriškem se je v zadnjem tednu sprožilo okoli 120 plazov. Gasilci in civilna zaščita so v pripravljenosti, prav tako tudi vojaki v vipavski vojašnici. Kot smo poročali so minuli konec tedna na severnem Primorskem razdelili več kot 13.000 protipoplavnih vreč, zadnje so delili tudi v nedeljo popoldan, zaradi povečanega pretoka reke Soče so odprli zapornice na solkanski hidroelektrarni, pri regijskem štabu za civilno zaščito pa so povečali opazovanje plazov, ki so se spročili minuli teden.

Na Obali popoldne mirno

Na slovenski obali je zaenkrat vse mirno, je za Dnevnik.si povedala dopisnica Tatjana Tanackovič. „Nič posebnega se ne dogaja, popoldan smo imeli še sonce,“ je povedala. Dodala je, da je sicer pihal jugo, a da to za območje ni nič nenavadnega, morje pa ni poplavljalo. „Napovedi so bile za včerajšnjo noč, a ni bilo nič, za danes pa večjih nevarnosti ni,“ je zaključila. Podobno je povedala tudi dopisnica Nataša Bucik Ozebek, ki je dejala, da je tudi v okolici Nove Gorice vse mirno. „Dež ne pada že od zgodnjega dopoldneva, a so nekatere poplavljene ceste še zaprte.“

Zaradi zemeljskega plazu na odseku hitre ceste Vogrsko - Selo, ki se je sprožil ob zadnjem deževju in ogroža hitro cesto, je zaprt vozni pas v smeri Ajdovščine. Prav tako so zaradi plazu zaprli cesto iz Rožne Doline proti Stari Gori v občini Nova Gorica.

V Vipavski dolini so noč iz nedelje na ponedeljek dobro prestali. Napovedi vremenoslovcev se na srečo niso uresničile. Reka Vipava je ostala v strugi, namesto deževja pa je zapihala močna burja.

Zaradi narasle reke Soče so odprli zapornice na hidroelektrarni v Solkanu. (Foto: Jani Alič)

V Bohinju poziv občanom naj ostanejo doma in varujejo premoženje

Zaradi močnega deževja so preko noči na območju Bohinja močno narasle reke, Sava Bohinjka je prestopila bregove in poplavila regionalno cesto med Bledom in Bohinjem. Še vedno narašča gladina Bohinjskega jezera, medtem ko se pritoki Save umirjajo. Župan Franc Kramar je že zjutraj občane pozval, naj ostanejo doma in varujejo svoje premoženje.

Kot je za STA povedal Kramar, je ponoči območje Bohinja zajelo močno deževje. Sava Bohinjka je začela prestopati bregove. Zaradi poplavljenega cestišča je zaprta regionalna cesta od Bleda do Bohinja od Bitenj dalje, saj se je Sava razlila čez cesto pri Petrolu pred Bohinjsko Bistrico. Zaprta je tudi regionalna cesta Jereka-Jezero v Stari Fužini in na Ribčevem Lazu.

Zaradi visokega nivoja vode v bohinjskem predoru vlaki med postajama Bohinjska Bistrica in Podbrdo do nadaljnjega ne bodo vozili. Promet bo ponovno vzpostavljen takoj, ko bo to mogoče, so sporočili iz Slovenskih železnic.

Zgornja bohinjska dolina je dostopna le preko Pokljuke. Največje težave pa so pri dostopu do Ukanca, kjer prav tako nekateri občani potrebujejo pomoč gasilcev, saj jim voda zaliva kleti, je za STA povedal poveljnik štaba civilne zaščite Bohinj Dušan Pfeifer in pojasnil, da sedaj pretoki Save že upadajo, dviguje pa se gladina Bohinjskega jezera.

Težave so v Bohinju imeli tudi s hudourniki in manjšimi plazovi. Posredovalo je okrog 70 gasilcev, v pripravljenosti pa jih je še 30. Čeprav je dež že ponehal so gasilske enote še vedno na terenu in nadzirajo situacijo, saj bi do večera utegnilo priti še do kakšnega močnejšega naliva.

Narasla Sava se bliža spodnjemu delu Gorenjske

Narasla Sava se bliža tudi spodnjemu delu Gorenjske. Na območju Radovljice ob Savi postavljajo protipoplavne vreče, saj se gladina Save Dolinke in Save Bohinjke še povečuje. Naraščanje Save pa pričakujejo tudi od Kranja proti Ljubljani, so za STA pojasnili na kranjskem regijskem centru za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje.

Na območju Kranja in Škofje Loke sicer že od jutra gasilci s potopnimi črpalkami črpajo vodo iz kleti stanovanjskih hiš. Uspeli so odstraniti tudi nanose z nekaterih cest, še vedno pa promet otežujejo hudourniške vode. Spopadajo se tudi z nekaterimi manjšimi zemeljskimi plazovi in podrtimi drevesi.

Zaradi obilnega deževja se je na Gorenjskem pojavila tudi motnost pitne vode. Komunala Kranj in Vodovodna zadruga Preddvor k prekuhavanju pozivata občane Preddvora, Šenčurja, Cerkelj, Kranja in Naklega. Prekuhavanje je potrebno tudi na območju občine Jesenic, Bohinja in Kranjske Gore.

Na območju Sovodnja, Rovt, Hotavelj in Žirovskega Vrha v občini Gorenja vas - Poljane, kjer je zaradi močnega vetra ponoči prišlo do izpada 130 transformatorskih postaj in je po poročanju uprave za zaščito in reševanje brez elektrike ostalo 4500 odjemalcev, imajo vsi odjemalci že zagotovljeno električno energijo. Kot so za STA sporočili iz Elektra Ljubljana, je bila okvara, ki jo je povzročil padec drevesa na daljnovod Sovodenj, odpravljena ob 10.30.

Savinja poplavila polovico občine Rečica ob Savinji

Reka Savinja je dopoldne poplavila polovico občine Rečica ob Savinji. Pod vodo naj bi bilo okrog 400 gospodinjstev, voda je uničila tudi dva mosta, sprožila sta se tudi dva plazova. Eden izmed njiju naj bi ogrožal stanovanjsko hišo, zato so družino iz te hiše že izselili. Visoke vode Savinje naj bi Celje dosegle okrog 15. ure.

Vodja celjske službe za zaščito in reševanje Silvester Šrimpf je povedal, da Savinja poplavlja od Solčave, preko Luč pa do Rečice ob Savinji, Mozirja in Nazarjah. Po njegovi oceni bodo visoke vode Savinje Celje dosegle okrog 15. ure, kljub temu pa ne pričakuje, da bi Savinja zalila celjsko staro mestno jedro. V Celju pa reki Voglajna in Ložnica naj ne bi imeli trend naraščanja.

Šrimpf je še opozoril, da je popravljata reki Dravinja in Paka, ki je kot hudourniška reka doslej največ škode povzročila v šoštanjski občini.

Plimovanje ponoči ni povzročalo težav

Napovedano visoko plimovanje morja ponoči ni povzročilo večjih težav, saj gladina ob 2. Uri zjutraj ni presegla 300 cm. Ob 1.10 so v Koprskem pristanišču zaradi močnega vetra priprli ladijski promet. Ponoči se je okrepil tudi jugo. Visoko plimovanje je napovedano še za danes dopoldne, okoli 11.ure.

Aleš Radovac iz piranske civilne zaščite pravi, da se sirena ponoči ni sprožila, saj morje ni zelo poplavilo, se pa to lahko zgodi dopoldne. Zato pozivajo voznike, da umaknejo avtomobile s piranske punte, lastnike lokalov pa, da pospravijo terase, da ne bi morje z jugom odnašalo stvari in stolov. Pirančani so se sicer na plimovanje dobro pripravili in hiše ob morju obdali z vrečami. Kljub opozorilom in nevšečnostim pred dnevi, ko je morje na piranski punti zalilo nekaj avtov, je bilo tudi včeraj ponoči tam parkiranih nekaj avtomobilov, vendar bistveno manj kot pred dnevi.

V občini Krško zaradi nevarnosti poplav razglasili rdeči alarm

Občina Krško je zaradi nevarnosti poplav prejela obvestilo o rdečem alarmu, ki velja za spodnje Posavje. Sestali so se štab Civilne zaščite ter pripadniki sil za zaščito in reševanje, vodstvo občine pa prebivalce starega mestnega jedra poziva da zaščitijo svoje premoženje.

Kot so sporočili z občine Krško, so sprejeli ustrezne ukrepe in navodila za aktiviranje določenih enot za prevoz materiala, s katerim naj bi zaščitili določene objekte pred vdorom vode. Pripadniki gasilskih enot že obveščajo neposredno ogroženo prebivalstvo o potrebnem umiku premoženja in izvajajo ukrepe za zaščito ključnih objektov, ki so v poplavah ponavadi najbolj ogroženi.

V Krškem visoka Sava trenutno najbolj ogroža Valvasorjev kompleks, območje Stadiona Matije Gubca ter stari del mestnega jedra z Dalmatinovo ulico, kjer že črpajo zaledne voda in prebivalce ustno obveščajo, da čim prej zaščitijo svoje premoženje. Sile za zaščito in reševanje so v pripravljenosti tudi na drugih potencialno ogroženih območjih in vodotokih, so še sporočili iz Krškega.

Na območju Ljubljane večina rek v svojih strugah, kritična le Sava

Reke so za zdaj prizanesle območju Ljubljane. Težave v svojem srednjem toku povzroča le reka Sava, ki na območju Tacna in Šentjakoba še narašča in se razliva, je pojasnil načelnik oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo MOL Robert Kus. Pretok Ljubljanice je značilen, poplavljala naj bi le na običajnih mestih. Tudi Gradaščica je v strugi.

Sava ima po besedah Kusa v srednjem delu celo višji pretok kot ob poplavah leta 2010, po njegovih izkušnjah ni bila tako visoka že od leta 1990. Pristojne službe razlitje reke na območju Šentjakoba in Tacna omejujejo z zaščitnimi vrečami. Prisotni so tudi gasilci, zaenkrat pa voda ni zajela objektov, je pojasnil Kus.

Gradaščica, ki je ob zadnjih poplavah povzročila precej težav, na območju Dvora upada in je glede na dosedanje podatke iz zgornjega toka tudi v Ljubljani že dosegla svoj vrh. Vodostaj Malega grabna je sicer visok, vendar po besedah Kusa ni pričakovati, da bi poplavil.

Pretok Ljubljanice je 210 kubičnih metrov na sekundo, kar ni nič posebnega ali zaskrbljujočega. Ljubljanica naj bi v prihodnjih dneh poplavljala le na območju rednih letnih poplav. Drugih kritičnih vodostajev na območju Mestne občine Ljubljana (MOL) ta trenutek ni, je še pojasnil Kus.