Kazni znižali že višji sodniki

Skupini Romov sta si dvakrat skočili v lase že večer pred tragičnim napadom na Zupanca, usodnega dne pa je sedmerica Romov (dva sta bila oborožena s sekiro oziroma obcestnim količkom) Zupanca pretepla, ko se je na bencinski črpalki vračal proti svojemu avtomobilu. Dušan Hudorovič, Ali Hođaj, Gordan Hođaj, Cvetan Brajdič, Samanto Brajdič, Zdenko Brajdič in Dejan Novak so se zapodili v Zupanca in ga s težkimi udarci pretepli do smrti. Nekaj udarcev je prejela tudi njegova soproga (in sestra obtoženih Brajdičev), ki pa se je po Zupančevi smrti preselila nazaj k Brajdičem in tudi na sodišču pričala v korist svojih bratov.

Na ljubljanskem okrožnem sodišču so sedmerico obsodili na visoke kazni zaradi umora (skupno na kar 138 let), čeprav so njihovi odvetniki ves čas zatrjevali, da napada niso načrtovali, in oporekali trditvam tožilstva o brezobzirnem maščevanju. Konec koncev so napadalci vedeli, da jih bodo na bencinskem servisu posnele varnostne kamere. Pritožbam odvetnikov je delno prisluhnilo že višje sodišče, ki je Novaka in Samanta Brajdiča oprostilo, preostale pa obsodilo za milejše kaznivo dejanje uboja. Kazni za peterico so bile v povprečju tako za deset let nižje (vsem skupaj so našteli 54 let zapora).

Vprašanja sostorilstva, prištevnosti in posnetkov

Kljub dokaj ugodni odločitvi višjih sodnikov se odvetniki z deli sodbe še vedno niso strinjali in so se z zahtevo za varstvo zakonitosti obrnili še na vrhovno sodišče. Senat petih sodnikov se je z argumenti obrambe strinjal, pravnomočno obsodbo razveljavil in primer v teh dneh vrnil na ljubljansko okrožno sodišče v ponovno sojenje. Obsojeni, ki niso bili hkrati zaprti tudi zaradi drugih kaznivih dejanj, so lahko že odšli na prostost, v ponovnem sojenju pa jih ne bodo smeli obsoditi na višje kazni od že dosojenih.

Vrhovni sodniki so menili, da v prvem sojenju niso bile dovolj dobro razčiščene okoliščine sostorilstva in naklepa. Posamezniki iz peterice so bili namreč različno aktivni pri pretepanju Zupanca in nekateri so imeli minimalno – pravzaprav skoraj pasivno vlogo. Obregnili so se tudi ob postopek na prvi stopnji sojenja, v katerem sodišče ni želelo izgubljati časa s sodnim izvedencem psihiatrične stroke, čeprav je prvoobtoženi Dušan Hudorovič, ki je po Zupancu udrihal s topim delom sekire, predložil dokazila, da je od leta 2003 dalje večkrat moral jemati antidepresive in pomirjevala. »Po prepirih z ženo sem večkrat izgubil zavest in odtaval v gozd,« je tedaj povedal Hudorovič. A z njegovo morebitno zmanjšano prištevnostjo v času uboja se sodišče ni ukvarjalo.

Tretja pomembna točka v razveljavitvi sodbe se nanaša na posnetke nadzornih kamer na bencinskem servisu. Ker kakovost tovrstnih posnetkov ni idealna, je odvetnik Miha Kunič od sodišča med drugim zahteval rekonstrukcijo dogajanja na bencinski črpalki. Sodnica njegovih pripomb ni želela navesti v zapisnik, Kunič pa je na vrhovnem sodišču zato zatrjeval kršitve zakona o kazenskem postopku in ustave.