Konkretnega primera, pri katerem je 57-letnik ustrelil svojo 38-letno partnerko nato pa si sodil sam, sicer danes na Generalni policijski upravi in na Policijski upravi Ljubljana niso želeli dodatno komentirati. Generalni direktor policije Stanislav Veniger je namreč odredil strokovni nadzor dela na Policijski upravi (PU) Ljubljana, s poudarkom na odkrivanju in preiskovanju kriminalitete na področju družinskega nasilja v povezavi z obravnavo okoliščin tragedije na Rodici. Tako bo po opravljenem nadzoru znanih tudi več informacij glede ukrepanja policije v tem primeru.

Policisti dolžni odreagirati na vsako prijavo družinskega nasilja in preveriti vse okoliščine

So pa pojasnili, kako policija ukrepa v primeru nasilja v družini. Po besedah višjega policijskega inšpektorja Alojza Sladiča iz sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi so policisti dolžni odreagirati na vsako prijavo družinskega nasilja in preveriti vse okoliščine, v prvi vrsti pa morajo zagotoviti žrtvam varnost. To lahko storijo na različne načine, ena od možnosti je, da storilcu, za katerega obstaja verjetnost, da bo z nasilnimi dejanji nadaljeval, izrečejo ukrep prepovedi približevanja.

Letos do konca maja so tak ukrep izrekli v kar 298 primerih, pri čemer pa Sladič opozarja, da v kar nekaj primerih storilci ukrepa ne upoštevajo in se vračajo "bodisi na kraj dogodka po neke osebne stvari bodisi nadaljujejo s kršitvami". Ukrep sicer policisti izrekajo od leta 2004, v zadnjih letih pa je bilo povprečno izrečenih po 1000 prepovedi približevanja na leto, je v izjavi za medije dejal Sladič.

V primerih, ko ni dovolj znakov, da gre za kaznivo dejanje, lahko policisti primer obravnavajo tudi kot prekršek z elementi nasilja v družini. Teh pa je povprečno med 3000 in 4000 na leto.

Nemalokrat storilci svoja nezakonita dejanja ponavljajo

Sladič je še poudaril, da nemalokrat storilci svoja nezakonita dejanja ponavljajo. Policisti lahko takšnega kršitelja tudi pridržijo, v posebej hudih primerih pa ga lahko privedejo k preiskovalnemu sodniku, ki nato lahko izreče tudi pripor.

V primeru ponavljanja kršitev prepovedi približevanja pa imajo policisti po novem zakonu, ki ureja pristojnosti policije, možnost storilca pridržati za največ 12 ur.

Storilci sicer pogosto zapustijo kraj dejanja, še pred prihodom policije, a to ne prepreči aktivnosti policije za zaščito žrtve, zagotavlja Sladič. Za kršiteljem pa lahko sprožijo tudi iskanje.