Malezijske oblasti so se odzvale na številne kritike v zvezi z iskanjem pogrešanega letala. Pravijo, da ničesar ne skrivajo. Minister za promet Seri Hishammudin je poudaril, da takšnega primera še niso imeli in da z ničemer niso negativno vplivali na iskanje letala.

Prav tako je Hishammudin zanikal navedbe ameriških preiskovalcev, da je letalo po zadnjem javljanju pilota letelo še štiri ure v neznano smer. Poudaril je, da policija ni preiskala domov pilotov, kot so poročali nekateri mediji in izrazil sožalje družinam pogrešanih potnikov. Čakanje na novice in pomanjkljivo informiranje jezi mnogi sorodnike, ki so pred petimi dnevi izgubili stik s potniki na letu MH370.

Pogrešano letalo trenutno išče 43 ladji in 40 letal. Na mestih, ki so jih kot možne kraje nesreče označile kitajske oblasti, niso odkrili nobenih razbitin.

Kitajci vztrajno iščejo letalo

Kitajski satelit je v nedeljo posnel nekaj fotografij ostankov v morju, ki bi lahko bili deli od sobote pogrešanega potniškega letala malezijske letalske družbe, ki je izginilo na poti iz Kuala Lumpurja v Peking, je v sredo poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua.

Xinhua je poročala, da so južno od Vietnama in vzhodno od Malezije v območju 20 kilometrov fotografirali meglene podobe plavajočih objektov, največji pa je meril 24 krat 22 metrov. Satelitske podobe kažejo plavajoče objekte v smeri načrtovane poti letala.

Tako Malezija kot Vietnam sta nato na območje kitajskih posnetkov poslali svoja izvidniška letala, nato pa obe sporočili, da niso našli nobenih sledi ostankov malezijskega letala.

Na krovu 239 ljudi

Na krovu boeinga 777 je bilo 239 ljudi, večinoma Kitajcev.

Letalo je izginilo v soboto nekaj ur po vzletu iz Kuala Lumpurja, v sredo pa je bila objavljena zadnja komunikacija s kontrolo poleta iz pilotske kabine. »V redu torej, lahko noč,« je sporočil pilot, preden je letalo brez opozorila izginilo z radarjev.

Malezijci letalo mrzlično iščejo v morju na obeh straneh države, vrstijo pa se ugibanja o tem, kaj se je zgodilo. Lahko bi šlo za teroristični napad, ali kakšno okvaro, morda pa tudi za sestrelitev, ugrabitev ali kaj drugega.

Letalo boeing 777 velja za enega najbolj varnih, saj se doslej še nobeno ni zrušilo. Preiskali so že več kot 100.000 kvadratnih kilometrov morja in kopnega. Začeli so po predvideni poti letala, nato pa tudi proti zahodu.

Kitajska izvaja velik pritisk na Malezijo, da pojasni usodo izginulega letala, iz Malezije pa na žalost poročajo le o zmedi in pomanjkanju informacij.