Merdanovićev nasilni pohod se je zgodil zgolj v enem julijskem koncu tedna. Začelo se je osemnajstega dopoldne v Postojni. Prodajalko ene od trgovin je potisnil proti skladišču, kjer je morala zadovoljiti njegove spolne potrebe – medtem ji je s pištolo (bila je signalna, a gospa je bila seveda prepričana, da je »prava«) meril v glavo. Preden je odšel, je iz blagajne vzel 285 evrov. Naslednje popoldne je v ljubljanskem lokalu napadel natakarico. Na sence ji je naslonil pištolo in zahteval denar. Dala mu je 80 evrov, a to ni bilo dovolj, tako kot v prvem primeru sta končala v skladišču.

Dvajsetega julija v zgodnjih jutranjih urah je v Ljubljani z avtom zaparkiral svojo naslednjo žrtev in jo začel spraševati po neki ulici, kjer naj bi imel prijatelje. Spet z orožjem v roki jo je nato prisilil, da ga je spustila v avto, potem pa se je morala presesti v njegovo vozilo in odpeljal jo je na samo. Morala se je sleči in ga zadovoljiti, potem pa jo je še posilil – ves ta čas je proti njej meril s pištolo. Ukradel ji je tudi torbico z 90 evri in vozniškim dovoljenjem. Iz osebne izkaznice si je izpisal njene podatke in zagrozil, naj ne hodi na policijo, češ da o njej zdaj vse ve.

»Nerodno je padla«

Še istega dne ob pol enih popoldne je bil spet dejaven: v okolici Brezovice se je znesel nad natakarico. Pištolo ji je prislonil na glavo in jo vlekel proti sanitarijam. Nesrečnica bi verjetno končala podobno kot preostale, če ne bi ugotovila, da pištola ni prava. Imela je namreč to srečo, da je v preteklosti delala z replikami orožja. Zato si je upala glasno kričati, s čimer je storilca zmedla in mu ubežala. A že čez pol ure je našel novo žrtev na Vrhniki. Spet je neki naključni voznici natvezil, da išče določeno ulico, in jo na vsak način hotel prepričati, naj mu pri tem pomaga. Ženska se je upirala, ampak potem je kar prisedel v njen avto in ji pištolo prislonil na glavo. Poskušala je zbežati, a jo je Merdanović ujel in s pestjo večkrat udaril po glavi ter vrgel po tleh. Poškodovala se je po nosu, očesu, bradi in roki – na sodišču je storilec zatrjeval, da je pač nerodno padla. A izvedenec je ugotovil, da je poškodbe povzročila človeška pest.

Okoli 17. ure se je že lotil naslednje oškodovanke, v Dragomerju se je znesel nad natakarico. Ko je opazil, da je odšla v skladišče, se je (seveda s pištolo v roki) pognal za njo, jo zgrabil za vrat in vrgel na tla. Zahteval je denar, ko mu je izročila 250 evrov, pa je hotel, da ga tudi spolno zadovolji. Ker se je na vso moč branila in kričala, je pobegnil. Še prej ji je zabičal, naj ne kliče policije, sicer bo ustrelil njena otroka. Pred tem ga je namreč moledovala, naj se je usmili, ker ima doma majhni punčki. Po tistem so podivjanega napadalca policisti vendarle ustavili – aretirali so ga na bencinskem servisu Barje na ljubljanski obvoznici.

Kokain ni bistveno vplival na prištevnost

Merdanović je na sodišču trdil, da ni bil nasilen. Denar je jemal, ker ga je potreboval, kar se intimnih zadev tiče, pa so oškodovanke vse naredile prostovoljno, je razložil. Signalno pištolo je s seboj nosil »bolj za 'hec'«, brez razloga. A sodni senat njegovi »zgodbici« ni nasedel, še posebej so ga prepričali oškodovanke in njihova pričanja. Tri zaradi vsega, kar so preživele, še vedno potrebujejo terapevtsko pomoč in vprašanje je, kdaj bodo spet zmogle zaživeti normalno. V sodnem postopku so uveljavljale tudi premoženjskopravne zahtevke – eni je senat prisodil 20.000 evrov odškodnine, drugi 8500, tretji pa pet tisočakov. Težko pa je verjeti, da bodo ta denar od Merdanovića res kdaj dobile.

Obtoženi je bil že kaznovan, zaradi dveh ropov (obsojen je bil na tri leta ter tri leta in tri mesece zapora) in velike tatvine. Za slednjo je dobil pogojno kazen, zgoraj omenjena kazniva dejanja pa je zagrešil še v času preizkusne dobe. Zagovarjal se je, da je tako ravnal pod vplivom kokaina. Dokazi kažejo, da je res užival to drogo, a psihiatrična izvedenka dr. Martina Žmuc Tomori je ocenila, da njegove prištevnosti ni bistveno okrnila. Tožilstvo je zanj predlagalo še višjo kazen, o tem, ali se bo na sodbo pritožilo, pa se še ni odločilo. O tem, ali se bo pritožila obramba, pa skorajda ni dvoma.