Najdena gotovina konča v proračunu

Razlog za precej nizke cene najdenih predmetov tiči predvsem v dejstvu, da si na policiji želijo čim prej prodati večino najdenih stvari, saj s ponavljanjem dražb in nadaljnjo hrambo teh predmetov stroški zgolj naraščajo. »Država namreč policiji za ravnanje z najdenimi stvarmi vse od uveljavitve stvarnopravnega zakonika, v katerem je natančno opredeljen postopek ravnanja z najdenimi stvarmi, ni nikoli zagotavljala posebnih finančnih sredstev, zato policija vse postopke vodi v okviru rednega dela, iztržena denarna sredstva pa se nakazujejo v integralni državni proračun,« pojasnjuje Vesna Drole z generalne policijske uprave.

Na poseben račun državnega proračuna policija položi tudi vso najdeno gotovino, ki jo glede na objavljene podatke sploh ni tako malo. Čeprav bi, še posebej danes, ko se vse več ljudi s težavo prebija iz meseca v mesec, pričakovali, da bo večina najditeljev z najdenim denarjem »obogatila« družinski proračun, ga namreč mnogi vendarle prinesejo na policijo. Pri čemer dostikrat sploh ne gre za bagatelne zneske, saj je mogoče med najdeno gotovino najti tudi zneske za 50, 100 in 150 evrov, včasih celo še več. V enem od primerov je denimo nekdo dvignil denar na bankomatu in ga nato tam pozabil, pošteni najditelj pa ga je prinesel na policijo.

Med najdenimi predmeti celo konj

Ravno pred kratkim, sredi junija, so javni dražbi izpeljali na policijski postaji v Krškem in na celjski policijski upravi, praviloma pa na vseh osmih policijskih upravah po Sloveniji vsako leto izpeljejo najmanj eno dražbo. Tudi na obeh zadnjih dražbah so med najdenimi predmeti prevladovala kolesa, medtem ko je bilo mogoče kupiti še gasilne aparate, mobilne telefone, ipode, fotoaparate, verižice in drug nakit, aluminijasto lestev, sončna očala, smučarske čevlje, otroške smuči in plastične sani, plinski žar, električni brivnik, otroški avtosedež, avtoradio in celo pnevmatike za tovorno vozilo. Pravzaprav je skoraj ni stvari, ki je ne bi bilo mogoče kupiti na kateri od dražb, saj se med najdenimi predmeti najdejo še ženske jakne, kolesarske ali motoristične čelade, orodje, kmetijski plugi, trenirke, ročne ure, različni ključi, torbice, plastična posoda in skuterji. Verjeli ali ne, na policijski postaji v Kozini so v drugi polovici maja med najdenimi predmeti »zabeležili« celo konja.

Na policiji pravijo, da kolesa le redko prodajo po ceni, višji od 100 evrov, v večini primerov celo za manj kot 50 evrov. Izklicne cene na dražbah sicer določijo komisije na posamezni policijski upravi, začetna cena za glavnino predmetov na omenjenih zadnjih dveh dražbah pa denimo ni presegla 20 evrov, mnoge so bile še precej nižje. V nekaterih primerih gre namreč dejansko za stvari, ki so stare ali celo ne delujejo, zato višje cene tudi ni mogoče postaviti, v zvezi s tem še pojasnjujejo na policiji. Dražbe pri njih potekajo po sistemu videno – kupljeno, novi lastniki pa ob nakupu prejmejo tudi ustrezno dokazilo o lastništvu.