Gorenjski kriminalisti so zaradi domnevno spornega lastninjenja Iskratela v letu 2009 in večmilijonskega oškodovanja kranjskega tehnološkega podjetja kazensko ovadili njegovo nekdanje vodstvo. Po naših informacijah gre za upokojenega glavnega direktorja Andreja Polenca in nekdanjega finančnega direktorja Metoda Zaplotnika. Poleg njiju naj bi bila ovadena tudi nekdanja člana uprave Gorenjske banke, ki je financirala posle, Gorazd Trček in Srečko Korber. Kot pravni osebi naj bi kriminalisti ovadili menedžersko-delavsko podjetje Fintel Holding, ki danes lastniško obvladuje Iskratel, in Gorenjsko banko. Očitajo jim zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, saj naj bi manipulirali pri trgovanju z delnicami in si s tem pridobili protipravno korist.

Delež Simensa kupili za 45 tisoč vrnili pa za 20 milijonov evrov

Kazniva dejanja naj bi bila izvedena ob izstopu nemškega Siemensa in Gorenjske banke iz lastništva kranjskega Iskratela oziroma ob menedžerskem prevzemu kranjske družbe. Policisti pa naj bi ovadili tudi po dve tedaj vodilni osebi iz Iskratela in Gorenjske banke ter družbi, v korist katerih so ravnali, torej banke in finančnega holdinga.

Osumljeni so sredi leta 2009 banki omogočili, da je za nekaj več kot 45 tisoč evrov kupila izstopni delež evropskega tehnološkega velikana Simensa v osnovnem kapitalu Iskratela. Še isti dan je Gorenjska banka delež prodala Iskratelu nazaj, tokrat za kar 20 milijonov evrov. Z dejanjem si je banka zagotovila protipravno korist, medtem ko je bila družba oškodovana za isti znesek.

Možna do 8-letna zaporna kazen

Banka je po prodaji, v še enem poslu leta 2009, isti Iskratelu za okoli 8,5 milijona evrov prodala še svoj kontrolni delež, kupnina zanj pa je bila plačana šele v začetku lanskega leta. Isti vodstveni delavci so svoj položaj, po navedbah kriminalistov, zlorabili še nekaj dni kasneje, ko so ob menedžerskem prevzemu Iskratela opcijo za nakup njenega deleža ponudili še neustanovljenemu finančnemu holdingu. Holding je ponujeni delež kupil še isti dan za ceno 2,2 milijona evrov, čeprav bi zanj moral odšteti več kot 8 milijonov.

Poleg vpletenih fizičnih oseb sta kaznivega dejanja osumljeni tudi Gorenjska banka in Iskratel, saj so bile transakcije izvedene v imenu, na račun in v korist finančnega holdinga in banke. Če bo osumljenim fizičnim osebam dokazana krivda, bi jih lahko čakala zaporna kazen do 8 let, medtem ko se pravnim osebam sme predpisati denarno kazen, odvzem premoženja, prenehanje pravne osebe ali prepoved razpolaganja z vrednostnimi papirji, ki jih ima v lasti.