»Malezija je danes zjutraj prejela nove satelitske slike francoskih oblasti,« je v izjavi za javnost potrdil malezijski minister za obrambo in promet. »Malezija je posnetke nemudoma posredovala avstralskemu reševalnemu središču, od koder koordinirajo iskalno akcijo za pogrešanim letalom,« je dodal. Kaj več o posnetkih niso povedali.

Predmete na območju Indijskega oceana, kjer že nekaj dni poteka iskanje, je že v soboto opazilo civilno letalo. Pred tem so prišli na dan satelitski posnetki velikih plavajočih predmetov približno 2500 kilometrov jugozahodno od avstralskega Pertha.

Prezgodaj, da bi rekli kaj določenega

»Še vedno je prezgodaj, da bi rekli karkoli določnega,« je med obiskom v Papui Novi Gvineji dejal Abbot. Kot pa je dodal, se po nizu kredibilnih sledi krepi upanje - »nič več kot upanje« - da končno odkrijejo, kaj se je zgodilo z letalom, ki je 8. marca skrivnostno izginilo s 239 ljudmi na krovu.

Avstralska agencija za pomorsko varnost (Amsa), ki usmerja operacijo na območju iskanja, je bila v oceni novih odkritij previdna. Predmete je najprej opazila posadka na enem od letal, ko pa se je tja odpravilo še letalo s posebno opremo za opazovanje, niso našli ničesar.

Lesena paleta in trakovi

Med predmeti naj bi bili sicer lesena paleta ter trakovi. Palete pogosto uporabljajo pri prevozu blaga v letalih, po drugi strani pa služijo tudi v prevozih z ladjami, je dejal predstavnik Amsa Mike Barton.

Iskanje na podlagi novih sledi se bo danes nadaljevalo in bo vključevalo štiri vojaška in štiri civilna letala. Prav tako se bo nadaljevalo tudi iskanje na celotnem 59.000 kvadratnih kilometrov velikem območju Indijskega oceana, ki poteka na podlagi satelitskih opažanj s 16. in 18. marca, je napovedal Barton.

Letalom se bosta v iskanju v ponedeljek pridružili tudi dne novi kitajski vojaški letali, ki sta danes prispeli v Perth, poroča francoska tiskovna agencija AFP.