Več kot deset metrov visoki kupi stisnjenega železa, med katerimi so gorljivi plastični deli in gume, bi lahko goreli še nekaj dni, vendar upravna stavba podjetja in preostala infrastruktura nista ogroženi. Gasilci na požarišču so bili opremljeni z dihalnimi maskami, gost dim pa se je zaradi smeri vetra hitro razširil tudi po bližnji Košanski dolini, zaradi česar je civilna zaščita prebivalcem izdala opozorila, naj zapirajo okna in se zadržujejo v zaprtih prostorih.

Nezakonito skladiščili odpadke

Pivško podjetje Odpad, ki je eden največjih predelovalcev odpadnih kovinskih surovin v Sloveniji, lastniško pa ga večinsko obvladuje Slovenska industrija jekla, se je v zadnjih letih zaradi svojega delovanja in kršenja okoljskih predpisov večkrat znašlo v konfliktih z lokalno skupnostjo, proti podjetju pa je ukrepala tudi okoljska inšpekcija. Kot smo v Dnevniku že poročali, so (bili) jedro težav odpadki, nezakonito skladiščeni zunaj utrjenega območja, ki so potencialna grožnja predvsem za onesnaženje podtalnice zaradi iztekanja izcednih voda v tla. Okoljska inšpekcija je Odpadu zato že naložila ureditev, toda po informacijah domačinov podjetje odpadke občasno še vedno skladišči tudi zunaj urejenega območja, prav tako pa v skladu z odločbo inšpekcije še vedno ni dokončno saniralo stare lokacije.

Zaradi rasti prometa bi se širili

V Civilni iniciativi za ohranitev neokrnjene Košanske doline so nam včeraj povedali, da zaradi potencialne nevarnosti za okolje, ki se je pokazala tudi ob požaru, nasprotujejo širitvi Odpada. Na republiški agenciji za okolje namreč pravkar poteka postopek reševanja vloge podjetja za izdajo okoljevarstvenega soglasja, saj želi ob obstoječem platoju zgraditi še enega za prehodno skladiščenje kovinskih odpadkov z zmogljivostjo do 1500 ton, po informacijah domačinov pa je predvidena še nadaljnja večja širitev. To naj bi potrebovali zaradi rastočega prometa. Podjetje z okoli 30 zaposlenimi je namreč lani prihodke od prodaje povečalo na slabih 80 milijonov evrov, kar je skoraj polovico več, kot so znašali pred štirimi leti, in skupno prodalo 235.000 ton surovine. Čisti dobiček je znašal 230.000 evrov.