A sodišču je zdaj iskanja dovolj, sodbo so prejšnji torek objavili na svoji spletni oglasni deski in po osmih dneh, torej v sredo, jo bodo smatrali za vročeno. Potem se bo s Černetom začel ukvarjati oddelek za izvrševanje kazni zapora, saj mu bo treba predati še poziv na prestajanje kazni. Glede na izkušnje gre tudi tu pričakovati precejšnje zaplete.

Za 3,2 milijona evrov utajenega davka

Černetu so najprej sodili zaradi kopice poslovnih in »navadnih« goljufij pri mešetarjenju z avtomobili. Z lizinškimi hišami je sklepal pogodbe o finančnem lizingu za nakup vozil višjega cenovnega razreda, potem pa obrokov ni plačeval. Preslepil je tudi nekaj posameznikov, ki so pri njem najeli vozila. Poleg najemnine so mu morali plačati tudi varščino, ki je ni nikoli vrnil. Po skoraj dveletnem sojenju je bil v začetku leta 2011 obsojen na sedem let in osem mesecev zapora, a je sredi leta 2012 višje sodišče sodbo razveljavilo in odredilo novo sojenje. Nova sodnica Andreja Sedej - Grčar je morala na novem sojenju obravnavati ta primer, dodatno pa še tri nove obtožbe. Šlo je še za tri nove poslovne goljufije, ogromno davčno utajo, ponarejanje poslovnih listin in pranje denarja. Obtoženi so bili tudi Matej Švarc, Kris Žnidaršič in Gorazd Obran.

V zameno za priznanje sta bila Obran in Švarc obsojena na delo v splošno korist, Žnidaršič pa na pogojno kazen. Černe ni priznal in opravili so običajno sojenje, ki se je končalo oktobra 2013 s 14-letno zaporno kaznijo. V začetku letošnjega leta so mu na višjem sodišču kazen za eno leto znižali, prav tako tudi denarno kazen s 26.000 na 6000 evrov. Preostale dele prvostopenjske sodbe so višji sodniki potrdili: Černe mora državi vrniti 3,2 milijona utajenih evrov na račun neplačanega DDV in davka na motorna vozila, s sodnim sklepom so mu odvzeli še nekaj več kot dva milijona nezakonito pridobljenih evrov, 22 ogoljufanim posameznikom pa mora povrniti nekaj več kot 800 tisočakov. Medtem je postala pravnomočna še ena »njegova« sodba, ki se nanaša na goljufijo s prodajo stanovanja. V tem primeru so ga obsodili na leto in osem mesecev za zapahi.

Sledi tiralica?

Černe je v priporu preživel že tri leta in pol, na prostost so ga izpustili, ko je višje sodišče razveljavilo prvo sodbo. Na obravnave na drugem sojenju je hodil redno, po sodbi pa se je vdrl v zemljo. Kot rečeno, je po formalni vročitvi sodbe prek oglasne deske pričakovati nove zaplete pri vročanju poziva na prestajanje kazni. Zakon o izvrševanju kazenskih sankcij v tem primeru predvideva več možnosti. Če se obsojenec izmika vročitvi poziva, je možna prisilna privedba v zapor. Če privedba ni uspešna, ker obsojeni sodišču ni sporočil spremembe naslova oziroma prebivališča ali če ni mogoče ugotoviti, kje je, pa sodišče razpiše tiralico. Mednarodno tiralico in evropski nalog za prijetje in predajo so na primer razpisali tudi za nekdanjim predsednikom uprave Luke Koper Robertom Časarjem. Za zdaj ga še niso prijeli in samo upamo lahko, da se ne bo enaka zgodba ponovila tudi s Černetom.