Vodje kriminalne združbe, sicer kosovski državljani, so svoje »posle« organizirali iz Slovenije, kjer so tudi živeli, vendar jih doslej slovenska policija ni še nikoli obravnavala. Kot smo že poročali, so kriminalisti v zaključni akciji predvčerajšnjim opravili več hišnih preiskav in prijeli ključne akterje.

Izdala jih je prodaja na drobno

Vodja koprskih kriminalistov Dean Jurič je včeraj pojasnil, da so preiskavo sprožili na podlagi zaprosila italijanskih varnostnih organov, ki so opazili redne nakupe mamil njihovih državljanov v Sloveniji. Ključ do razbitja združbe je predstavljal 39-letni preprodajalec iz Nove Gorice, ki so mu prišli na sled naši kriminalisti, saj jih je pripeljal do široko organizirane združbe slovenskih, hrvaških in kosovskih državljanov, ki so imeli organizirano razvejano tihotapsko mrežo za dobavo večjih količin konoplje, heroina in kokaina iz držav južnega Balkana do Nemčije.

V preiskavi so skupno razkrili kar 36 osumljencev, od tega osem slovenskih državljanov, ki pa so sodelovali predvsem pri zagotavljanju logistične podpore, medtem ko so za organizacijo skrbeli kosovski državljani. Priprli so 14 oseb, od tega eno v Sloveniji. Rezultat sredinih hišnih preiskav po Sloveniji je bilo pridržanje še treh osumljencev, med njimi tudi glavnega osumljenca s Kosova, medtem ko štiri osebe policija še išče. Nadaljujejo se tudi finančne preiskave tega, kako so osumljeni oprali nezakonito pridobljeni denar.

Vloga slovenskih organov se krepi

Pomočnik direktorja kriminalistične policije na generalni policijski upravi Slavko Koroš je ocenil, da so kriminalisti z opravljenim delom zadali velik udarec trgovini z drogami na tem območju. »Je pa vsekakor ta kriminalna združba del širših povezav,« je ocenil Koroš in dodal, da preiskava tudi potrjuje, da je območje Slovenije zaradi geostrateške lege na križišču prometnih poti še vedno pomemben dejavnik pri trgovini z mamili na tako imenovani balkanski poti, ki predstavlja evropski podaljšek tihotapskih tokov, ki se začnejo v Afganistanu in prek Irana ter Turčije vodijo v smeri Evrope. Vloga Slovenije pri omejevanju nezakonitega prometa na balkanski poti se po njegovih besedah zato vedno bolj krepi, saj prevzema tudi vlogo povezovalke varnostnih struktur v regiji.