Ljubljana. Nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Alojz Šteiner, ki ga je na tem mestu februarja lani zamenjal sedanji načelnik Dobran Božič, je zaradi domnevne žaljive obdolžitve vložil prijavo zoper predsednika Sindikata vojakov Slovenije Gvida Novaka. V skladu z zakonom je pregon zoper Novaka prevzelo državno tožilstvo, predobravnavni narok pa bo danes na ljubljanskem okrožnem sodišču. Šteiner očita Novaku, da je bilo prav njegovo žaljenje in domnevno obrekovanje povod, da ga je nekdanji minister za obrambo Aleš Hojs zamenjal z Dobranom Božičem.

Novak pisal Jelušičevi

Šteinerja je zmotilo pismo, ki ga je Novak takratni ministrici za obrambo Ljubici Jelušič poslal že pred tremi leti, pred dvema letoma pa ga je tudi javno objavil na spletnih straneh ministrstva za obrambo, nato pa so Novakove očitke na račun Šteinerja povzeli tudi nekateri mediji. Gvido Novak je takrat javno pozval k zamenjavi načelnika generalštaba Alojza Šteinerja, v pismu pa zapisal tudi to, da so mediji pisali o Šteinerjevi visoki plači, da je pripadnikom Slovenske vojske kratil pravice iz delovnega razmerja, da je kot predsednik projektnega sveta za nakup patrij ukazal uničenje nekaterih dokumentov, da je že leta 1995 javno pozival k linču nekdanjih vojakov JLA, ki so prestopili v Slovensko vojsko, pa tudi to, da so »strokovno kompetentne osebe« podale mnenje, da Šteiner sploh ne izpolnjuje pogojev za vodilne funkcije.

Predvsem slednje je Šteinerja očitno najbolj užalilo in v tožbi dokazuje, da je bilo vse zapisano izmišljeno, tožilstvo pa je predlogu Šteinerja tudi sledilo, tako da se zdaj obeta sojenje Novaku, ki v priznanje krivde seveda ne namerava privoliti. Tožilstvo sicer ugotavlja, da je Novak omenjeno pismo objavil z očitnim namenom oškodovanja ugleda Alojza Šteinerja. Ta pa je v preiskovalnem postopku izjavil tudi to, da je bil po zamenjavi vlade četrti javni uslužbenec, ki je bil zamenjan. »Menim, da je bilo to posledica tega poziva. Če ta domneva drži, potem je moj primer edini v zgodovini, kjer so zamenjali načelnika vojske na zahtevo sindikata,« je pred preiskovalnim sodnikom zatrdil Šteiner.

Še enkrat bi napisal isto

Kot je za Dnevnik povedal Gvido Novak, bi v enakih okoliščinah še enkrat zapisal očitke na račun Šteinerja, češ da se tudi zdaj potrjuje, da je vse zapisano držalo. Pravno gledano pa je prepričan, da bi tožilstvo moralo odstopiti od pregona, saj je šlo za resno kritiko pri obrambi pravic članov sindikata, zaradi česar se ga v skladu z zakonom ne bi smelo preganjati. »Prav tako me čudi, da me tožilstvo preganja kot fizično osebo, čeprav sem pismo napisal in se podpisal kot predsednik sindikata,« je še dodal Gvido Novak, ki se je po objavi tega pisma znašel v več disciplinskih postopkih.