Po aferi v zvezi s kupovanjem vozniških dovoljenj in potrdil o tečajih varne vožnje pod mizo nekatere napovedane poteze ostajajo na mrtvi točki. Vodja Agencije za varnost v prometu, ki je januarja napovedal ukrepanje tudi proti ovadenemu uradniku z agencije, nam je potrdil, da svoje napovedi še ni uresničil, saj od policije in tožilstva ni dobil ustreznih podatkov. »Na policiji so nam povedali, da so zadevo že predali tožilstvu. Na tožilstvo smo se z dopisom, v katerem jih sprašujemo, kdo je ovaden in kaj se mu očita, obrnili že pred tednom ali dvema, vendar odgovora še nismo dobili. Da lahko ukrepamo, pa potrebujemo podlago – črno na belem,« nam je pojasnil vršilec dolžnosti direktorja agencije Igor Velov.

Sporna pooblastila tujim poligonom

Neuradno naj bi se sporni uradnik ukvarjal z izdajanjem pooblastil za opravljanje tečajev varne vožnje, po naših informacijah pa so se na agenciji z njim že pogovorili in ga preventivno izločili iz nadaljnjega odločanja o izdajanju pooblastil. A pri tem gre bolj kot ne za »dobro voljo« vseh vpletenih, saj za uradne premestitve ali druge sankcije prave podlage še nimajo.

Glede na to, da naj bi policisti v ovadbi uradniku očitali, da je neupravičeno izdajal pooblastila tujim (avstrijskim) organizacijam, pri katerih so slovenski vozniki prav tako lahko opravljali tečaj varne vožnje, so po naših informacijah na agenciji tudi zmedeni, kako naj ravnajo naprej. Tovrstna pooblastila so se podpisovala leta, dokler niso policisti v preiskavi ugotovili, da za izdajanje pooblastil tujim organizacijam ni ustrezne zakonske podlage – domnevno predvsem zato, ker slovenski inšpektorati v tujini nimajo pristojnosti, kar onemogoča ustrezen nadzor. Zato so se na agenciji z dopisom in prošnjo po jasnih navodilih, kako naj ravnajo v prihodnje, obrnili na ministrstvo za infrastrukturo in prostor, vendar tudi v tem primeru odgovor še čakajo.

Po pomoč k občanom

Del reševanja problematike, ki je usmerjen v prihodnost in preventivo, želijo na agenciji deliti tudi z vozniki in tečajniki, zato so pred dnevi vzpostavili poštni predal, kamor lahko občani sporočajo nepravilnosti z različnih področij. Na elektronski naslov, ki je objavljen na spletnih straneh agencije, lahko pišejo vsi, ki opazijo nepravilnosti pri tehničnih pregledih, registracijah, šolah vožnje, tečajih varne vožnje, izpitnih centrih in drugih področjih, ki jih nadzira agencija.

»Zavedam se, da se bodo pojavile tudi anonimke, obračunavanja s konkurenco in podtikanja, toda kljub temu verjamem, da bomo izvedeli tudi koristne podatke,« svoja pričakovanja opisuje Velov. Na agenciji bodo prednostno obravnavali podpisane vloge, v primerih anonimk, ki so lahko tudi zlonamerne, pa bodo pazljivejši. Kar pa še ne pomeni, da jih bodo ignorirali: »Če se bodo pojavljala imena istih organizacij in istih nepravilnosti, bomo vsekakor nanje pozornejši,« napoveduje vodja agencije za varnost prometa, kjer bodo posamezne prijave odstopili tudi drugim pristojnim institucijam, podatke o prijaviteljih pa bodo varovali skladno z zakonodajo.